Priče iz Kluba za traženje posla
Požarevac | Vest, datum objave: 6. септембар 2019.
Klubovi za traženje posla u okviru Nacionalne službe za zapošljavanje postoje duži niz godina, u skoro svim filijalama Nacionalne službe za zapošljavanje. U njima se odvijaju obuke koje su osmišljene u cilju prnošenja znanja i veština koje bi trebalo da olakšaju put do zaposlenja. Prisustvovali smo jednoj takvoj obuci u Filijali Požarevac NSZ i tom prilikom se uverili da je Klub za traženje posla mnogo više od obične obuke za nezaposlene.
U ambijentu koji umnogome podseća na školu, tokom pet radnih dana uči se kako napisati biografiju, motivaciono, propratno i kontaktno pismo, kako se pripremiti za intervju sa poslodavcem, a posebno kako odgovoriti na neprijatna pitanja tokom razgovora za posao i ostaviti što bolji utisak. Takođe, poseban deo obuke posvećen je istraživanju mogućnosti i raspoloživih ponuda za zaposlenje, kao i otkrivanju skrivenog tržišta rada, odnosno radnih mesta koja postoje ali nisu oglašena. Obuka je sveobuhvatna i uključuje i psihološku podršku i savete kako se izboriti sa stresom ako potraga za poslom ne ide baš u željenom pravcu. Polaznici dobijaju i odgovarajuću literaturu, a i nakon završetka obuke na raspolaganju im je pomoć i podrška NSZ.
Po rečima Suzane Spajić, savetnice u Klubu za traženje posla u Filijali Požarevac, svaka grupa sa kojom radi je drugačija i svakoj je potrebno pristupiti na odgovarajući i poseban način. Postoji jasno utvrđen plan i program rada, ali je iskustvo i međusobno razumevanje učesnika nešto što oblikuje radnu atmosferu grupe. Iako su polaznici često različitih godina, osim želje za zaposlenjem zajedničko im je i što nesebično razmenjuju među sobom životno i radno iskustvo.
„Dešava se da polaznici budu demotivisani usled ličnih problema. Tada je od posebnog značaja otvoren razgovor, jer kroz razmenu mišljenja i iskustava shvatamo da nismo usamljeni u svojim problemima, već da svakog od nas prate više ili manje slične životne okolnosti. Često sam u ovom poslu imala priliku da upoznam divne ljude“, kaže Suzana Spajić i dodaje da oseća ponos kada joj bivši polaznici Kluba jave da su pronašli željeno zaposlenje.
Ivana Mišković, jedna od polaznica, po struci diplomirani ekonomista, otkriva nam da je na obuci prvi put čula za kontaktno pismo kao način na koji može da se predstavi potencijalnom poslodavcu, čak i u trenutku kada on nema iskazanu potrebu za radnicima. „Vreme provedeno na ovoj obuci me motivisalo da pozitivno sagledavam svoje mogućnosti i šanse za zaposlenje. Pre obuke sam bila uključena u program stručne prakse u jednom preduzeću, gde sam se osposobila za samostalan rad u struci“, kaže Ivana i naglašava da je učestvujući u aktivnostima Kluba stekla dodatnu sigurnost i iskustvo koje će joj sigurno pomoći u potrazi za željenim zaposlenjem.
„Klub za traženje posla nas uči da je potrebno raditi na sebi i svom znanju. Na taj način krčimo prostor za lično i profesionalno napredovanje. Cilj Kluba je da polaznik stekne sigurnost u sebe i svoje kompetencije, a jedna od vežbi koja se u tu svrhu sprovodi je simulacija intervjua sa poslodavcem. U toku tih vežbi upoznajemo sebe u ulozi tražioca zaposlenja. Tada se suočimo sa sobom i ispravimo greške koje nesvesno pravimo“, kaže Suzana Spajić.
Ona objašnjava i da se često pisanju CV-a pristupa suviše formalno, a da sastavljanje radne biografije u stvari treba da nas podstakne da razmislimo čime i na koji način možemo da se nametnemo na tržištu rada i poslodavcu, šta je to po čemu smo posebni i bolji od drugih kandidata. „Ako sebe predstavimo na ovakav način, bićemo konkurentniji prilikom zaposlenja“, ističe savetnica Suzana.
Na kraju, ne treba zaboraviti činjenicu da kako poslodavci biraju svoje zaposlene, tako i zaposleni biraju svoje poslodavce. Kao što poslodavci mogu da zamene zaposlene, tako i radnici mogu iz bilo kog razloga da pronađi drugi posao, koji će ih u većoj meri činiti ispunjenijim i srećnijim.