Уговори за 106 предузетника и ангажман за 52 особе са инвалидитетом у Београду
Предузетнички дух и социјална интеграција
Београд | Вест, датум објаве: 27. октобар 2014.
У Филијали за град Београд Националне службе за запошљавање свечано су уручени уговори корисницима програма и мера активне политике запошљавања за 2014. годину. Право на субвенцију за самозапошљавање остварило је 106 будућих предузетника са територије главног града. Међу њима је 15 припадника ромске националности и 13 особа са инвалидитетом. Уговори су уручени и извођачима 11 програма јавних радова на којима ће бити запослене особе са инвалидитетом.
Државни секретар у Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Александар Стојановић нагласио је да је овај догађај сигнал незапосленима да је држава ту, заједно са надлежним министарством и институцијама, да прати дешавања на тржишту рада и подстиче позитивне трендове, што показују и последњи подаци о смањењу стопе незапослености.
„Подстицање предузетничког духа и иницијативе на једној и радна и социјална интеграција на другој страни, ове године су у фокусу политике запошљавања. Са том праксом наставићемо и следеће године, а настојаћемо да износ субвенција за самозапошљавање буде већи, као и број људи укључен у ову меру. Ту смо да радимо заједно и даље побољшавамо индикаторе на тржишту рада“, нагласио је Стојановић, говорећи о програмима намењеним подстицању запошљавања.
Директор Националне службе за запошљавање Зоран Мартиновић је подсетио да је улога Националне службе да кроз реализацију активних мера запошљавања омогући незапосленим лицима да уђу у свет рада.
„Сведоци смо позитивних трендова на тржишту рада. Статистички подаци показују да се број лица на нашој евиденцији континуирано смањује из месеца у месец, а евидентиран је и повећан број оних који су нашли запослење у односу на исти период претходне године. То нам даје наду и показује да мере које се спроводе на тржишту рада, као и нова законска регулатива и појачане активности на фискалној консолидацији дају резултате и да је велики број запослених из сиве зоне прешао у статус формалне запослености“, нагласио је Мартиновић и изразио очекивање да ће и октобарска Анкета о радној снази показати исти тренд.
„На територији целе Србије ових дана закључујемо уговоре са корисницима субвенција за самозапошљавање и извођачима јавних радова. Са скромним средствима којима располажемо, планирамо да до краја године кроз овај вид ангажовања упослимо око 6000 људи, међу којима ће бити и 2500 особа са инвалидитетом, што је за нас посебно значајно. Само кроз јавне радове прилику да отпочну своју радну и социјалну интеграцију имаће 1300 особа са инвалидитетом, а за те намене ће бити издвојено 240 милиона динара. Очекујем да ће и велики број корисника субвенције за самозапошљавање успети да одржи свој бизнис, а потом и запосли нова лица“, рекао је Мартиновић и нагласио да додатно храбри најава да се у наредној години могу очекивати већа средства за активне мере запошљавања, што ће довести до отварања нових радних места.
Национална служба за запошљавање кроз различите мере подстиче развој предузетништва. Малим и средњим предузећима НСЗ нуди низ услуга усмерених ка остваривању бољих пословних резултата и одговорног пословања. Посебна подршка осмишљена је за почетнике у бизнису, кроз бројне субвенције и стручно саветовање и обуку у пословним центрима.
„Пред вама су озбиљни задаци, али на том путу нисте сами. Једна од програмских активности коју спроводе пословни центри у филијалама НСЗ је и менторинг програм, намењен почетницима у првој, најосетљивијој години пословања. Програм подразумева анализу стања са препорукама за превазилажење проблема“, рекла је директорка Филијале за град Београд Љубица Ђорђевић.
Филијала за град Београд активно је укључена у рад новоформираног Савета за запошљавање града Београда, што ће донети и бољу сарадњу са локалном самоуправом и боље резултате у запошљавању.
Уговоре и једнократну помоћ у износу од по 160.000 динара (200.000 за особе са инвалидитетом) добили су они који су доставили најбоље пројекте.
Владимир Василић, по професији глумац, сада у својој фирми „Паун сапуни“ прави сапуне од биљног глицерина.
„Ова лепа и креативна прича је кренула од телевизијске емисије о прављењу сапуна, која ми је дала идеју за нови бизнис. Развила се у Националној служби, чије ме је дивно особље упутило у свет предузетништва о коме до тада нисам много знао, посебно у области администрације“, прича Владимир, док је Жељко Симић, власник предузећа за пружање књиговодствених услуга „VSŽ Consulenza“, на идеју о покретању посла дошао након истраживања и анализе тржишта.
„Новчана подршка НСЗ ми је била додатни стимуланс и искористио сам је за куповину књиговодственог софтвера и плаћање првих административних задужења“, каже Васић.
НСЗ организује јавне радове за особе са инвалидитетом у циљу њиховог запошљавања, очувања и унапређења радних способности. ЈКП „Младеновац“ је једино јавно предузеће које је учествовало и добило средства за извођење јавног рада, у који ће бити укључене 4 особе са инвалидитетом, током наредних 6 месеци.
„Реализујемо програме јавних радова већ дужи низ година и драго нам је да на тај начин успевамо да ангажујемо наше суграђане из осетљивих друштвених група, посебно особе са инвалидитетом. Имамо изузетну сарадњу са НСЗ и апелујем на остала јавно-комунална предузећа да се прикључе овој мери“, истакла је Оливера Максимовић, директорка ЈКП „Младеновац“.