Okrugli sto „Unapređenje kvaliteta radne snage“
Praksa - za brži put do posla
Beograd | Vest, datum objave: 27. новембар 2017.
Privredna komora Srbije - Privredna komora Beograd nastavlja uspešnu saradnju sa Obrtničkom komorom Istre. Predstavnici dve komore sastali su se od 23. do 25. novembra u Beogradu, gde je u okviru bilateralnih susreta održan okrugli sto „Unapređenje kvaliteta radne snage“. Svoja iskustva sa dualnim obrazovanjem i poboljšanjem zapošljavanja mladih podelili su članovi privredne delegacije Istarske županije i PK Srbije i Beograda, ali i ugostitelji, preduzetnici, profesori i učenici Srednje turističke škole Novi Beograd. Učesnici su se osvrnuli na koncept formalnog i dualnog obrazovanja u Srbiji i Hrvatskoj.
Zakon o dualnom obrazovanju u Srbiji usvojen je početkom novembra, a prema procenama Ministarstva prosvete, trebalo bi da omogući efikasnije obrazovanje i brže zapošljavanje mladih po završetku srednje škole. Nastava se realizuje kroz teorijski deo i vežbe u školi i kroz učenje praktičnog rada kod poslodavca, gde se stiču kompetencije u skladu sa kvalifikacijom. Privredna komora Srbije imaće ulogu da proveri ispunjenost uslova za primenu dualnog obrazovanja i uredi odnos između škola i poslodavaca koji učestvuju u uvođenju tog sistema.
„Unapređenje kvaliteta, veština i znanja radnika, smanjenje nezaposlenosti i povećanje konkurentnosti glavni su motivi zbog kojih je uveden Zakon o dualnom obrazovanju, sa ciljem da se obezbedi bolji poslovni ambijent u Srbiji“, rekla je na okruglom stolu Branislava Simanić, direktorka Sektora za preduzetništvo PKS. Ona je najavila da će do kraja godine biti formiran Parlament preduzetnika, u koji će udruženja preduzetnika delegirati svog predstavnika, a izvršni članovi udruženja radiće u okviru Skupštine PKS i tako direktno učestvovati u kreiranju bolje poslovne klime u zemlji.
„Stručni i kvalitetni radnici, sposobni da odgovore svim izazovima posla i okruženja, ključ su za opšti privredni rast i povećanje zapošljivosti. Tehnološki napredak i prilagođavanje privrede često traže zanimanja koja i nisu deo našeg obrazovnog sistema, pa je tako uloga PKS da osluškuje potrebe privrede i pokuša da na najbolji način definiše tražene profile radnika, kao i da poveže sve relevantne institucije“, istakao je Dejan Zrilić, koordinator Centra za razvoj preduzetništva PKS - Privredne komore Beograda. On je dodao da znanja treba da unapređujemo u skladu sa potrebama privrede, da kompanije spojimo sa obrazovnim institucijama, kako bi mladi odmah po završetku školovanja mogli da se uključe u svet rada.
Predsednik Obrtničke komore Istarske županije Mario Paliska zahvalio se na gostoprimstvu i predstavio strukturu njihove privrede, koju većinski čine privrednici iz ugostiteljske delatnosti.
„Nužna je bliska saradnja uprave i obrazovanja. Kod nas je veliki problem pronaći dobre radnike, posebno u oblastima ugostiteljstva i građevinarstva, pa smatramo da treba da bude što više praktične nastave, kako bi deca iz škole izlazila sa više znanja. Važno je promovisati strukovna zanimanja među mladima, jer se dešava da deca upisuju škole posle kojih teško dolaze do posla“, kaže Paliska.
O procesu implementacije dualnog obrazovanja u praksi govorio je Dragutin Miličić, direktor Srednje turističke škole Novi Beograd, ističući koliko je u turizmu i ugostiteljstvu posebno značajno sticanje praktičnih znanja i veština.
„Kod nas u školi obrazovni profili su reformisani i veliki deo praktične nastave izvodi se u saradnji sa privredom. Kvalitet srednjeg stručnog obrazovanja zavisi od dobrog odnosa sa lokalnom privredom, pa zbog toga škola sarađuje sa dobrim restoranima, hotelima i turističkim agencijama u kojima naši učenici imaju kvalitetnu praktičnu nastavu. Zakonom o dualnom obrazovanju biće dodatno unapređena ta saradnja i doprineće se stvaranju kvalitetnijih kadrova“, kaže Miličić i posebno naglašava da je učenje kroz rad naročito važno za sektor turizma i hotelijerstva.
Na okruglom stolu su učestvovali i ugledni beogradski ugostitelji, koji su iz svoje perspektive predstavili prednosti i nedostatke uvođenja dualnog obrazovanja.
U okviru programa bilateralnih susreta preduzetnika Istre i Beograda gosti su posetili Skadarliju, poznate srpske vinarije i etno-selo „Babina reka“ u Lazarevcu, gde su detaljnije upoznali deo naše turističke ponude i razmenili iskustva.
Dosadašnja saradnja PKS PK Beograda i Obrtničke komore Istarske županije ocenjena je kao izuzetno uspešna i zaključeno da bi trebalo da u narednom periodu bude još intenzivnija i jača. Naredni susret dve delegacije dogovoren je za početak sledeće godine, na poziv predstavnika Obrtne komore Istre.
Zaključci okruglog stola „Unapređenje kvaliteta radne snage“:
- redovno praćenje i predviđanje potreba privrede za radnom snagom na nacionalnom, regionalnom i lokalnom nivou;
- usklađivanje formalnog obrazovanja sa potrebama tržišta rada;
- razvoj sistema obrazovanja za unapređenje znanja i veština kroz dalji razvoj obuka za potencijalne i postojeće preduzetnike;
- uvođenje preduzetničkog obrazovanja u sve nivoe obrazovnog sistema u regionu;
- pokretanje inicijative za obrazovanje i obuku nastavnika za preduzetništvo;
- nastavak razmene iskustava i primera dobre prakse u cilju razvoja preduzetništva na regionalnom nivou;
- unapređenje komunikacije sa lokalnim, regionalnim i nacionalnim medijskim servisima, a u cilju promocije zajedničkih aktivnosti na razvoju i povezivanju preduzetnika regiona.