Centar "Jaki mladi"
Podrška osnaživanju i osamostaljivanju mladih u riziku
Beograd | Vest, datum objave: 11. август 2017.
Centar je osnovan prošle godine sa ciljem socijalnog i ekonomskog osnaživanja mladih do 30 godina koji izlaze iz sistema socijalne zaštite, odnosno iz domova za decu bez roditelja i hraniteljskih porodica.
Shvatajući značaj određivanja jasnog životnog cilja, obrazovanja i sticanja dodatnih veština, u Centru „Jaki mladi” svu pažnju usmeravaju na sveobuhvatnu podršku mladima. Sa njima rade savetnici za osnaživanje, saradnici za zapošljavanje i preduzetništvo i volonteri, kako bi ih osnažili i kako bi postali konkurentniji na tržištu rada.
Organizovanje radionica za aktivno traženje posla u cilju povećanja zapošljivosti i dodatnih obuka - poput kurseva jezika, računara, za atraktivne zanate, samo su neki od načina da se postigne postavljeni cilj.
„Prilagođavamo programe interesovanjima mladih. Trudimo se da im budemo oslonac u svakom smislu, pa tako pored edukacije dobijaju i psiho-socijalnu pomoć, kroz radionice, ali i individualno. Ovo je i mesto njihovih susreta. Organizujemo druženja, društvene igre, plesne večeri, bioskopske projekcije. Na taj način imaju kvalitetno ispunjeno slobodno vreme, a da im za to ne treba novac”, ističe Aleksandra Grubin, koordinatorka Centra „Jaki mladi“.
Kroz Centar je do sada prošlo 102 mladih, među njima i 23-godišnji Tafilj Dubova, student treće godine defektologije. Živi u domu za decu bez roditelja, gde će moći da boravi do svoje 26. godine. „Najveći problemi nas mladih u riziku kad izađemo iz sistema socijalne zaštite jesu mesto za život i posao. Osećate se nesigurno kad napuštate instituciju i potrebna vam je podrška. Ja sam je našao ovde u centru, od razgovora i radionica do obuka koje sam završio, a koje će mi sigurno pomoći da lakše nađem posao kada završim fakultet“, priča nam ovaj mladi čovek.
Korisnici centra vrlo su zainteresovani za obuku za aktivno traženje posla i osnove preduzetništva. Tokom četiri dana nauče kako da napišu radnu biografiju, kako da se pripreme i ponašaju na razgovoru za posao, da kontaktiraju poslodavce, a upoznaju se i sa Zakonom o radu, pravima i obavezama.
„Organizujemo obuku za osnove preduzetništva za one koji žele da započnu sopstveni posao, za šta postoji i mogućnost dobijanja grantova u iznosu od 1.000 do 2.000 evra. Kroz razgovor otkrivamo da li zaista žele i mogu samostalno da rade, jer nam je cilj da uspeju u tom poduhvatu. Pružamo im priliku da direktno razgovaraju sa poslodavcima i dobiju sve važne kontakte i savete“, objašnjava Tanja Kostić, administrativno-finansijski asistent i vođa obuka za traženje posla i preduzetništvo.
Savetnici za osnaživanje pružaju mladima u riziku kompletnu psiho-socijalnu podršku, pomažu im da razviju poslovne veštine, prate ih na njihovom životnom i karijernom putu.
Sa korisnicima koji dođu u Centar prvo se obavi inicijalni razgovor i popunjava formular sa osnovnim podacima o školi i interesovanjima, nakon čega se pravi individualni plan rada. „Na psihološkim radionicama ispitujemo njihove želje i potrebe, pričamo o temama koje ih interesuju, uglavnom o komunikaciji, prijateljstvu, jačanju ličnosti, rešavanju konflikta. Veoma su aktivni i spremni da podele svoja iskustva i razmišljanja“, kažu savetnici za osnaživanje mladih.
Cilj zaposlenih u Centru „Jaki mladi“ je da se za mlade u riziku uspostavi mreža podrške, da im pomognu da se osamostale i osnaže u najtežem trenutku, kada izlaze iz sistema socijalne zaštite. Trude se da animiraju poslodavce, udruženja i javnost da se uključe u rešavanje problema, a mlade u riziku podstiču da definišu svoje ciljeve i potrebe i ukažu na svoje mogućnosti.
„Naša ideja je da im pomognemo da ojačaju, steknu samopoštovanje i budu sigurni u svoje znanje. Da se potpuno osamostale i integrišu u društvo“, zaključuje Aleksandra Grubin, koordinatorka Centra „Jaki mladi“.