Sosijete ženeral banka, partner akcije, najboljeg preduzetnika nagradiće sa 20.000 evra
Počinje izbor "Blic preduzetnik 2016"
Beograd | Vest, datum objave: 21. децембар 2016.
Desetu godinu zaredom, dnevni list “Blic” bira najboljeg preduzetnika u Srbiji. Partner akcije je Sosijete ženeral banka, koja će sa 20.000 evra nagraditi “Blic preduzetnika 2016”.
Članovi žirija imaće zadatak da u narednom periodu među više od 300 preduzeća, koliko ih se do sada prijavilo, izaberu 10 najboljih, a potom i najboljeg za 2016. godinu. Kao i prethodnih godina, cilj akcije je promovisanje, jačanje i podrška preduzetničkom duhu u Srbiji.
Uslovi za učešće u izboru su: da preduzetnik ima do 50 zaposlenih, ostvaruje godišnji prihod do 300 miliona dinara, ima izvozni potencijal, tehnološke inovacije, orijentisanost ka zaštiti životne okoline i ostvaren doprinos razvoju lokalne zajednice.
“Banke nisu te koje proizvode rast, mi pomažemo i podstičemo poslovnu sferu. Ovo je dobra prilika da podstaknemo ekonomiju i u Srbiji, posebno ovaj deo ekonomije - preduzetništvo“, kazala je Marija Ruseva, predsednica Izvršnog odbora Socijete ženeral banke, na konferenciji koja je održana povodom početka akcije.
Direktor Nacionalne službe za zapošljavanje Zoran Martinović istakao je da je u 2016., koja je proglašena za godinu preduzetništva, interesovanje nezaposlenih za programe samozapošljavanja bilo povećano.
"Ove godine u filijale Nacionalne službe stiglo je preko 6.500 zahteva za dodelu subvencija za samozapošljavanje. Od tog broja 3.600 nezaposlenih danas su preduzetnici. I kroz druge programe koje je Vlada Srbije pokrenula pokazalo se da je interesovanje za osnivanje sopstvenog biznisa bilo povećano. Svakako da su ove aktivnosti doprinele da stopa nezaposlenosti danas bude 13,8%, što je znatno manje u odnosu na prethodnu godinu”, istakao je direktor NSZ i dodao da se istovremeno u godini koja je na izmaku povećala i stopa zaposlenosti, a naročito broj zaposlenih na neodređeno vreme.
Nacionalna služba za zapošljavanje nastaviće i u 2017. da kroz sredstva koja su već rezervisana u budžetu NSZ za narednu godinu, podstiče razvoj realnog sektora u Srbiji.
"U 2016. iskorišćeno je preko 90 odsto sredstava rezervisanih za programe zapošljavanja. Nadam se da će u narednoj godini interesovanje biti makar na ovogodišnjem nivou. Vlada Srbije je u ovoj godini i kroz druge institucije i programe stimulisala razvoj privatnog biznisa, što je i dovelo do povećanog zapošljavanja. Od 16 milijardi, koliko je opredeljeno za sve programe, 4,4 milijarde bilo je nepovratno. Očekujem da se ovakav pozitivan trend nastavi i da se programi dalje unapređuju”, istakao je Martinović.
Učesnici panela složili su se da je za preduzetnike, kao i za sve one koji u budućnosti planiraju da se bave sopstvenim biznisom, veoma važno da budu dobro informisani kako o izvorima finansiranja, tako i o uslovima na tržištu. Sa druge strane, preduzetnici očekuju da država smanji parafiskalne namete, ali i doprinose koje poslodavci plaćaju za zaposlene radnike.