Civilno društvo
Partnerstvo za održivi razvoj
Niš | Vest, datum objave: 5. октобар 2016.
Veće učešće građana u odlukama Grada Niša, jača podrška početnicima u biznisu, malim i srednjim preduzećima, unapređenje inkluzivnog obrazovanja i bolja institucionalna podrška mladima, ciljevi su javne politike koje zagovaraju predstavnici civilnog društva u Nišu.
Da bi se one u budućnosti i praktično primenjivale, potrebna je aktivna saradnja nevladinog sektora sa gradskim vlastima, zaključeno je na konferenciji „Partnerstvo za održivi razvoj“, održanoj 29. septembra u Oficirskom domu u Nišu.
Predstavnicima gradske vlasti, niških ustanova i institucija predočena su moguća rešenja za probleme sa kojima su suočavaju Nišlije, a koji su sagledani u proteklih godinu dana u okviru projekta „Partnerstvo za održivi razvoj zajednice“. U ovom projektu učestvovala je i Nacionalna služba za zapošljavanje - Filijala Niš.
„U okviru institucionalne podrške predlažemo kako da se oforme kancelarije za mlade i koja je njihova glavna uloga, kako bi mladi mogli da iskažu sve svoje potencijale“, kaže Ivan Topalović iz „Proaktiva“.
Predstavnici Centra za razvoj dece i mladih „Otvoreni klub“ su prezentovali predlog promena i rešenja u oblasti inkluzivnog obrazovanja.
„Grad Niš nema dovoljno finansija za unapređenje inkluzivnog obrazovanja, odnosno za lične pratioce, pedagoške asistente ili za ugradnju lifta u institucijama, dogradnju toaleta, izgradnju pristupnih rampi, ali podržava i realizuje sve ono što ne zahteva određena sredstva. Ključna ideja naše javne politike je da se pronađu sredstva u gradskom budžetu za te namene. Mi smo pronašli način i mesto u budžetskoj liniji za inkluzivno obrazovanje“, kaže Jovana Čanji Aranđelović iz „Otvorenog kluba“.
Organizacija „Eneka“ je gradskim vlastima predložila javnu politiku za veću podršku malim i srednjim preduzećima, kao i uvođenje Fonda za finansiranje preduzetničkih inicijativa, kako bi se pokrenulo omladinsko preduzetništvo u Nišu.
„Nacionalna služba za zapošljavanje pruža finansijsku i informativnu podršku svima koji žele da pokrenu sopstveni biznis. Ove godine grantovi za samozapošljavanje su iznosili 180.000 dinara. Imali smo oko 400 zahteva na teritoriji niške filijale, od kojih je odobreno 222. Svake godine filijali u Nišu se obrati oko hiljadu i po nezaposlenih koji žele da saznaju više o pokretanju sopstvenog posla. Obuku Put do uspešnog preduzetnika na godišnjem nivou završi oko 600 lica. One koji dobiju grantove pratimo i logistički pomažemo 12 meseci, tokom kojih su pod mentorstvom Nacionalne službe za zapošljavanje“, kaže direktor Filijale Niš NSZ Boban Matić.
Nacionalna koalicija za decentralizaciju poručuje gradskim institucijama i preduzećima u Nišu da slušaju probleme građana i brže reaguju u njihovom rešavanju i insistira da građani imaju veći uticaj u donošenju strateških odluka Grada Niša.
„Svaku ideju koja nam se ovde nudi razmotrićemo, jer je to naša obaveza. Sve teme koje su obrađene na konferenciji su dobrodošle, naročito one koje se tiču omladinskog preduzetnišva i javnog interesa građana, jer postoji prostor da se na tim poljima naprave određeni pomaci. U svim fazama je bitno da svi ključni subjekti budu prisutni, da sarađuju, da sinhronizuju svoje aktivnosti“, kaže zamenik gradonačelnika Miloš Banđur.