Стицање нових знања и искустaва
Обуке – могућност да лакше нађете посао
Београд | Вест, датум објаве: 26. јун 2017.
Све обуке се планирају на основу потреба тржишта рада, односно за занимања која су дефицитарна и за која не може да се обезбеди довољан број радника за потребе послодаваца
Национална служба за запошљавање у складу са потребама тржишта рада редовно организује обуке за незапослене, како би променом занимања или стицањем тражених квалификација добили прилику и већу шансу да нађу посао. Обуке су намењене незапосленима са евиденције, и то пре свега онима из угрожених група, а организују се у сарадњи са специјализованим центрима или послодавцима. НСЗ организује обуке за тржиште рада и обуке на захтев послодаваца.
У Кројачком салону „Мила“, у Пожешкој улици на Бановом брду, затекли смо радну атмосферу. Двадесет две полазнице обуке за кројење и шивење одеће показују нам шта су до сада скројиле и сашиле и схватамо да су уз помоћ саветника одабрале праву обуку за себе. Уз добар програм, тимски рад и помоћ професионалаца, кажу, све је лакше, а ми смо се уверили да имају вољу да науче нешто ново, а не недостаје им ни креативности.
„Комплексан је занат, тежак, али врло инспиративан. Мода се стално мења, па тако морамо стално да учимо нешто ново. Полазнице обуке су вредне, поуздане и спремне да помажу једна другој“, објашњава нам власница салона Миланка Милошевић, видно задовољна групом која је на обуци.
Шест недеља, у две смене, полазнице обуке уче да кроје, да раде са различитим материјалима, да зашију рајсфершлус, преправе или сашију комад одеће, али и компликованије ствари, које могу да науче само кроз добру праксу, попут скривеног или украсног рајсфершлуса, украшавања матурске хаљине или венчанице. Миланка каже да су већ првих дана обуке учествовале у креирању једне венчанице и показале да су креативне и да желе да раде овај посао.
Већина полазница је већ имала искуства са шивењем, али су ту јер желе да усаврше своје знање и да им ово буде професија. Весна Миковић је била одушевљена када јој је њен саветник у НСЗ препоручио обуку за шивење и кројење јер је, како каже, још као мала имала жељу да научи да шије.
„Било ми је важно да научим добро да кројим. До сада сам успела да сашијем неке једноставније одевне комаде, а када имате помоћ професионалаца онда то није тешко. Сертификат који ћу добити по завршетку обуке сигурно ће ми значити у тражењу посла”, каже Весна.
„Још као мала преправљала сам одећу. Бавим се дизајном и волим да цртам, па се надам да ћу те две љубави спојити у посао”, прича нам Драгана Мркић и додаје да је веома задовољна обуком и да јој је изазов да научи да ради овако креативан посао. “Желим да имам занат у својим рукама, да самостално дизајнирам, скројим и сашијем комад, а до сада сам научила много тога, јер су нам у салону пружили прилику да покажемо своје умеће”, каже Драгана.
Власница салона „Мила“ објашњава да је поред великог рада и праксе најважнија љубав према овом занату.
„Посла има. Наш салон постоји већ 17 година и сарађујемо са многим радњама у Београду, тако да сам сигурна да полазнице након обуке неће имати проблем да нађу посао. Већ смо договорили посету једне приватне фирме којој су потребни радници овог профила, а и ја сам спремна да полазницама које се докажу и покажу вољу да раде понудим посао у салону”, каже Миланка Милошевић.
Ово је само једна од обука за тржиште рада коју организује Национална служба за запошљавање. Све обуке се планирају на основу потреба тржишта рада, односно за занимања која су дефицитарна и за која не може да се обезбеди довољан број радника за потребе послодаваца. Начелница Одељења за образовање и обуке у НСЗ Марчела Вуинац Обућина каже да су ове године реализоване обуке у оквиру Пројекта ИПА 2012 „Повећање делотворности политике запошљавања према угроженим групама“, попут основне информатичке обуке - ECDL стандард, обуке за енглески или немачки језик, веб-дизајн, кројење и шивење и обуке за куваре, пекаре и неговатељице.
„Све обуке се реализују по циклусима и још увек трају, а намењене су незапосленима који спадају у групу теже запошљивих, незапосленима и младима без квалификација и нискоквалификованима, дугорочно незапосленима, Ромима...“, истиче Марчела Вуинац Обућина.
На крају сваке обуке добија се сертификат, па полазници постају знатно конкурентнији на тржишту рада. Компаније у којима се обуке организују бирају се путем јавних набавки, а филијале НСЗ прате реализацију и задовољство полазника. Поред обуке за тржиште рада, постоје и обуке на захтев послодаваца, које Национална служба за запошљавање реализује путем јавних позива.