IPA 2012 „EU pomoć teže zapošljivim grupama“
Obukama do posla
Zrenjanin | Vest, datum objave: 27. октобар 2017.
Volja, entuzijazam i želja da nauče je nešto što odlikuje sve polaznice, otuda je uočljiv napredak u sticanju veštine u izradi kora i bureka, utisak je predavača
Tokom prošle i ove godine u Filijali za zapošljavanje Zrenjanin u okviru projekta IPA 2012 „EU pomoć teže zapošljivim grupama“, realizovano je sedam obuka u nekoliko ciklusa. Ukupno 93 lica sa evidencije nezaposlenih završilo je kurseve: osnovnu informatičku obuku po ECDL standardu 24 lica, po 12 lica obuku za gerontodomaćice i obuku za prodavca u maloprodaji, zatim obuku za pomoćnog frizera i obuku za konobara po 11 lica, 13 lica spremno je za izradu kora i bureka, a 10 za pripremu otpada za reciklažu.
Ciljna grupa bili su nezaposleni iz kategorije ugroženih grupa - mladi bez kvalifikacije ili sa niskim kvalifikacijama, dugoročno nezaposleni, Romi. Predviđeno je da u obuke bude uključeno 5.400 nezaposlenih na teritoriji Republike Srbije, sa evidencije NSZ. Trenutno se realizuje obuka za izradu bureka i kora, u koju je uključeno osam nezaposlenih. Završetak ove obuke značiće i završetak aktivnosti na projektu na teritoriji našeg okruga.
Obuka za izradu bureka i kora održava se u Srednjoj školi „Uroš Predić“ u Zrenjaninu. Goran Poš, koordinator za obrazovanje odrsalih u školi, ističe: „Obuka za izradu bureka i kora se realizuje u saradnji sa Narodnim univerzitetom Niš, a u okviru EU projekta u cilju pomoći teže zapošljivim grupama, koji sprovodi Summit Consulting Services. Naša škola je sa svojim predavačima, nastavnicima stručnih predmeta, izvođač obuke koja se realizuje u prostoru pekare škole za 8 polaznika. Nakon obuke polaznici će dobiti međunarodno priznate sertifikate na srpskom i engleskom jeziku“.
Srednja hemijsko-prehrambeno-tekstilna škola „Uroš Predić“ jedna je od referentnih ustanova za obuke u oblasti prerade hrane, a prva u Srbiji je pre 24 godine otvorila školsku pekaru. Imaju i dugogodišnje iskustvo u obrazovanju odraslih.
Jedna od polaznica, Molnar Gabrijela, ističe: „U 'Agroživu' sam radila 15 godina, a nezaposlena sam 2 godine. Uključila sam se u ovu obuku zato što mi se dopala i smatram da ću tako lakše doći do posla.“ Set obrazovnih programa, kao svojevrstan korektiv na tržištu rada, za cilj ima poboljšanje kompetentnosti nezaposlenih, kako bi imali veće šanse za zapošljavanje.
Polaznice su zadovoljne obukom, uslovima u školi, profesorima. Volja, entuzijazam i želja da nauče je nešto što odlikuje sve polaznice, otuda je uočljiv napredak u sticanju veštine u izradi kora i bureka, utisak je predavača.