ЕУ пројекaт „Помоћ теже запошљивим групама”
Нове мере за помоћ незапосленима
Београд | Вест, датум објаве: 8. децембар 2015.
Представници Националне службе за запошљавање и 85 локалних самоуправа потписали су споразуме о отварању 40 нових клубова за тражење посла, 10 центара за информисање и професионално саветовање и 80 самоуслужних радних станица, који ће бити успостављени уз финансијску подршку Европске уније.
Споразуми обавезују Националну службу да обезбеди опрему и обучено особље за рад клубова, ЦИПС-ова и самоуслужних радних станица, у периоду од 12 месеци, а локалне самоуправе да обезбеде адекватан простор и након истека 12 месеци преузму на себе одрживост активности. На тај начин биће проширена мрежа за помоћ незапосленима у активном тражењу посла, у оквиру професионалне оријентације и каријерног саветовања. Истовремено, намера је да се локалне самоуправе активније укључе у пружање подршке незапосленима, како би се смањила стопа незапослености.
Отварање нових јединица за незапослене финансира се из ЕУ пројекта “Помоћ теже запошљивим групама”, који је званично представљен на догађају. Пројекат, који са 6,5 милиона евра финансира Европска унија, а суфинансира Национална служба за запошљавање са 3,6 милиона евра, фокусиран је на незапослене без или са ниским квалификацијама, дугорочно незапослене, становнике руралних области и Роме.
У оквиру пројекта недавно је расписан јавни позив за спровођење програма приправника, којим је предвиђено да 450 незапослених са евиденције НСЗ из руралних подручја заснује приправнички радни однос и оспособи се за рад у струци и полагање приправничког, односно стручног испита. Њих ће запослити послодавци из руралних подручја и имаће сва права која произилазе из радног односа (радни стаж, осигурање, пензионо, здравствено).
Каравани за запошљавање, нова услуга намењена неразвијеним општинама, подразумева да мобилни тимови НСЗ путују у удаљена, тешко приступачна подручја и информишу незапослене који нису у евиденцији о свим услугама које могу добити од Националне службе. У сарадњи са локалним школама и месним заједницама биће организовани скупови за незапослене, а приоритет су особе са инвалидитетом, Роми, али и остала лица из угрожених група.
С обзиром да велико интересовање незапослених влада за обуке према потребама тржишта рада, које НСЗ редовно спроводи, кроз ЕУ пројекат „Помоћ теже запошљивим групама“ у наредне две године биће обучено још најмање 5.400 људи.
Представљању пројекта и потписивању споразума између НСЗ и локалних самоуправа присуствовали су и министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Александар Вулин и представник Делегације ЕУ Штефен Худолин.
Све мере које се спроводе кроз пројекат треба да помогну незапосленима да постану активнији на тржишту рада и унапреде вештине и знања за активно тражење посла. Децентрализација у области политике запошљавања и укључивање локалних самоуправа у спровођење мера за подршку незапосленима допринеће повећању запослености, што је и крајњи циљ пројекта.
Пројекат ЕУ „Помоћ теже запошљивим групама“ помаже незапосленима да унапреде знање и вештине за активно тражење посла и на тај начин постану конкурентнији на тржишту рада. Пројекат треба да допринесе смањењу незапослености, са посебним фокусом на теже запошљиве гупе. Пројекат финансира Европска унија са 6,5 милиона евра, а суфинансира Национална служба за запошљавање са 3,6 милиона евра. Додатних 1,2 милиона евра Европска унија улаже у помоћ имплементацији пројекта.