Стратешким партнерством до развоја региона
Ниш – град напредних технологија
Ниш | Вест, датум објаве: 8. септембар 2017.
Од осамдесетих година прошлог века, када је захваљујући примени најмодернијих технологија у електронској индустрији ишао у корак са светским лидерима, попут „Сонија“ и „Филипса“, Ниш је до данас прешао дуг и турбулентан пут кроз економске кризе и дугогодишњу транзицију, што је у великој мери изменило социјалну и економску слику највећег града на југу Србије.
Актуелне економске прилике најбоље ће се сагледати кроз призму тржишта рада, на коме значајно место свакако заузима Национална служба за запошљавање. Филијала Ниш НСЗ последњих година кроз бројне мере и програме све активније утиче на пораст запошљавања и стварање повољнијег амбијента за послодавце и инвеститоре, а нарочито значајну улогу има у повезивању и умрежавању свих актера на тржишту рада.
У првој половини 2014. године на територији коју покрива Филијала Ниш евидентирано је готово 54.000 незапослених. Од тада до данас много тога се променило. За само 3 године број незапослених мањи је за 11.000. Према последњим подацима, с краја августа, на евиденцији Филијале Ниш је 42.415 незапослених, од којих 28.271 на територији града Ниша. Ово је најмањи број незапослених на евиденцији од јануара 2000. године.
Велико интересовање страних инвеститора
Смањењу незапослености у највећој мери је допринео долазак великог броја страних инвеститора, који су изабрали Ниш за своје гринфилд и браунфилд инвестиције због одличног кадра који су овде нашли. Компанија „Јура“ је убрзо након отварања своје прве фабрике отворила и други производни погон, који послује под називом „Шинвон“. Компанија „Леони“ је након отварања фабрике у Малошишту отворила и другу савремену фабрику на територији града Ниша, пројектовану да упосли око 2.000 радника. Укупна вредност досадашњих инвестиција ове компаније у Србији износи 75 милиона евра, а са новоизграђеном фабриком у Нишу „Леони“ ће са скоро 8.000 људи бити највећи послодавац у производном сектору у Србији.
„Џонсон електрик“ ће након завршетка треће фазе изградње и проширења производног погона упослити 3.400 нових радника, док је „Астер текстил“ најавио упошљавање 2.000 радника. Компанија „Бенетон“, која тренутно упошљава око 2.000 радника, такође најављује нова запошљавања у наредном периоду.
У Нишу ће до краја године почети са радом још два инвеститора – Cumtobel, произвођач расвете из Аустрије и IMI – Integrated Micro Electronics, мултинационални произвођач електронике. Очекује се да Cumtobel запосли 1.100, a IMI oko 1.500 радника у наредном периоду.
„Са свим послодавцима, како домаћим тако и страним, имамо изузетно добру сарадњу, базирану на пружању широког сета услуга. Са тог аспекта Национална служба за запошљање је један модеран јавни сервис који је заслужио поверење свих корисника наших услуга“, истиче Бобан Матић, директор Филијале Ниш НСЗ.
Сарадња и партнерство у јавном сектору
Висока стопа незапослености у претходном периоду захтевала је активнију улогу Националне службе за запошљавање, па су креирани програми и мере активне политике запошљавања, како би се пружила додатна подршка послодавцима и незапосленим лицима. У ове мере из године у годину укључује се све већи број корисника, а за реализацију издвајају све већа средства. Прошле године је финансијском подршком у Филијали Ниш обухваћено око 2.000 лица, а ове године је тај број премашен само у првих 8 месеци.
„Програми и мере активне политике запошљавања значајно доприносе подизању нивоа економске активности уопште. Локалне самоуправе последњих година издвајају све већа средства путем својих локалних акционих планова запошљавања, а посебно нам је важно што су НСЗ препознале као правог партнера у решавању горућих економских питања на локалном нивоу“, наглашава Матић.
У прилог томе говори и податак да је Општина Пантелеј недавно Филијали Ниш НСЗ доделила благодарницу за институционалну сарадњу и партнерство у јавном сектору.
Сарадња са Градом и локалним самоуправама у последњих неколико година има све одлике стратешког партнерства, које плански усмерава будући развој читавог региона. Већ трећу годину заредом Град Ниш, Регионална привредна комора Нишавског, Пиротског и Топличког округа, Национална служба за запошљавање, Електронски факултет Универзитета у Нишу и Нишки кластер напредних технологија организују „Форум напредних технологија“. Циљ је представити производне, образовне и институционалне ресурсе Ниша у области напредних технологија истраживачко-развојним институцијама, донаторској и дипломатској заједници, као и домаћим и страним компанијама и тржиштима у окружењу, Европској унији и шире.
„Форум напредних технологија“ ће ове године бити одржан 17, 18. и 19. октобра, а трећег дана манифестације одржаће се и Трећи специјализовани сајам запошљавања и сајам професионалне оријентације, тематски посвећени напредним технологијама.
Амбијент за иновативне старт-ап компаније
Потребе Европске уније показују да ће до 2020. године бити места за 900.000 ИТ стручњака, а у Србији између 50.000 и 100.000. Ниш као универзитетски град, са великим бројем компанија које послују у сектору напредних технологија, може бити значајан ослонац развоја не само региона већ и целе земље. У складу са тим управо је отворен и Центар за иновативно предузетништво младих – Старт-ап центар.
„Ово је значајна ствар. Влада треба само да препозна реални потенцијал и помогне реализацију идеје, што је овде и учињено. Млади људи ће у овом центру развијати идеје које ће постати комерцијалне и доносити приход, како за њих тако и за државу која ће та средства даље улагати у развој сличних идеја и иницијатива“, истакла је на отварању Центра премијерка Ана Брнабић.
Изградњу је финансирала Влада Републике Србије са 50 милиона динара, а Град Ниш је донео одлуку да Центар прерасте у друштво са ограниченом одговорношћу, у којем ће 51% власништва имати Електронски факултет, а 49% град. Ово је само прва фаза у реализацији веће идеје, а то је изградња Научно-технолошког парка. Центар за иновативно предузетништво ће омогућити стварање услова и креирање амбијента за развој иновативних старт-ап компанија, поспешити раст сектора микро и малих предузећа заснованих на иновацијама, запошљавање стручњака и спречити „одлив мозгова“.
Остварени резултати и евидентни позитивни трендови на тржишту рада додатно охрабрују Филијалу Ниш НСЗ да и у наредном периоду све своје расположиве капацитете фокусира на даљу борбу са незапосленошћу. Ниш је на добром путу да постане град напредних технологија и да обнови своју репутацију значајног индустријског, електронског и развојног центра, чији су потенцијали пре свега у добро обученим и квалификованим радницима и богатој традицији.
Поред смањења броја незапослених на евиденцији, Филијала Ниш бележи и пораст броја пријављених потреба за запошљавањем, као и броја запослених, што је прави индикатор да је смањење броја лица на евиденцији у највећој мери резултат пораста запошљавања.
Кретање броја незапослених 2014-2017.
ПЕРИОД | ГРАД НИШ | ФИЛИЈАЛА НИШ |
Август 2017 | 28.271 | 42.415 |
Август 2016 | 30.342 | 45.144 |
Август 2015 | 32.588 | 48.270 |
Август 2014 | 36.173 | 53.342 |