Јавни радови за особе са инвалидитетом
На пола пута до трајног запослења
Панчево | Вест, датум објаве: 18. март 2015.
У Филијали Панчево НСЗ у току је једанаест пројеката јавних радова за 24 особе са инвалидитетом, по програму из 2014. године, укупне вредности близу 5,5 милиона динара. У целом Јужнобанатском округу владало је велико интересовање за овај јавни позив, а пријаве су биле разнолике, претежно из социјалних, хуманитарних и културних делатности.
Јавни рад Удружења „На пола пута“ из Панчева, на коме су радно ангажована два лица, посебно се издвојио. Удружење постоји од 2010. године и бави се побољшањем квалитета живота и инклузијом особа са интелектуалним тешкоћама у друштвене токове. Пројектом је предвиђено ангажовање младих незапослених особа са интелектуалним тешкоћама у радионици за прављење картонских кутија. Удружење већ низ година ради на запошљавању и радном ангажовању својих корисника, који спадају у категорију теже запошљивих лица, кроз процес радног оспособљавања и осамостаљивања.
„На пола пута“ је током 2013/2014. године, уз подршку „Траг“ фондације, у локалној заједници прикупило средства за набавку машине ролштанцне и осталих средстава за почетак рада поменуте радионице. Процес производње кутија је подесан за особе са интелектуалним тешкоћама, јер подразумева репететивне радње које подстичу развој постојећих капацитета и способности, а уз то не постоји могућност повређивања. На овај начин, корисници се осамостаљују и социјализују уз развијање нових знања и вештина. Управо због тога се удружење определило за ову делатност, која према процени има потенцијал да прерасте у социјално предузеће.
Представници Филијале Панчево НСЗ су у сталном контакту са Удружењем „На пола пута“, а имали су прилику и да се увере како радници вешто рукују ролштанцном при производњи картонских кутија за пицу. Уз особе које су ангажоване на реализацији јавног рада, обуку су прошла још два лица са интелектуалним тешкоћама, а са овом праксом биће настављено. Удружење ради на прикупљању средстава за нове калупе, како би се обезбедила производња и кутија за торте, колаче и кинеску храну.
Млади са интелектуалним потешкоћама након завршеног процеса формалног образовања немају могућност да буду радно ангажовани или запослени, иако су неки од њих радно способни. На тај начин постају маргинализовани, социјално искључени, заједно са својим породицама, живе искључиво од социјалне помоћи државе, која не задовољава ни основне животне потребе. Циљ овог пројекта јесте да се побољша квалитет живота особа са интелектуалним тешкоћама, да им се обезбеди социјална и материјална сигурност, омогући да квалитетно испуне своје слободно време, као и да се оснажи инклузија и обезбеди друштвена интеграција ових људи.