Motivacija i samopouzdanje prilikom traženja posla
Užice | Vest, datum objave: 18. јануар 2019.
Govoreći o Treningu samoefikasnosti, kao meri aktivne politike zapošljavanja namenjenoj teže zapošljivim licima, Dubravka Smiljanić, savetnica za planiranje karijere u Filijali Užice NSZ ističe:
„Ova obuka pruža nezaposlenim licima pre svega mogućnost da prepoznaju i razviju svoja znanja i veštine kako bi se što uspešnije predstavili poslodavcu, da prepoznaju i prevaziđu prepreke koje se mogu javiti pri zapošljavanju, da dođu do informacija o slobodnim radni mestima. Istovremeno, jačaju samopouzdanje u procesu traženja posla i usvajaju određena znanja i veštine, kao što su pisanje radne biografije ili razgovor sa poslodavcem. U skladu sa ovim su i ciljevi obuke, pre svega jačanje kapaciteta koji su veoma bitni za aktivno i istrajno traženje posla, za podizanje samopouzdanja, motivacije i spremnosti da se podnese neprijatnost pri traženju posla, ali sa druge strane i da se podigne lična odgovornost, a krajnji cilj je usvajanje strategija i veština za traženje posla“.
Trening samoefikasnosti se realizuje u manjim grupama i uz aktivno učešće polaznika, uz razmenu iskustava koja mogu biti značajna ne samo prilikom traženja posla, nego i u nekim svakodnevnim situacijama. Obuku realizuju sertifikovani psiholozi NSZ.
„Često se dešava da nezaposleni prilikom razgovora sa savetnicima o uključivanju u obuku pružaju neku vrstu otpora - prema učenju, prema sticanju novih znanja... Pitaju kakva obuka je u pitanju i kako će im pomoći, hoće li ih nakon obuke neko zaposliti. Moramo istaći da ne zavisi samo predavača, nego i od samih polaznika, koliko će biti spremni da se aktiviraju i rade na sopstvenoj promeni. Efekte obuke pratimo na dva nivoa, jedan je psihološki i tiče se podizanja samopouzdanja, aktivacije, motivacije, jačanja, a drugi je samo zapošljavanje. U skladu sa postavljenim ciljevima, možemo reći da smo i efektima obuke jako zadovoljni“, ističe Dubravka.
Treningom samoefikasnosti u 2018. godini obuhvaćeno je 87 nezaposlenih, dominantno ženske populacije, čak 82,7%. Starosna struktura pokazuje da je učešće nezaposlenih starosti do 30 godina - 15%, od 30 do 50 godina - 63% i preko 50 godina - 22%. Kvalifikaciona struktura je heterogena, a najveće učešće imaju lica sa III i IV stepenom stručne spreme - 62%.