Министар Вулин отворио радионицу „Знањем до циља“
Исти циљ - више запослених
Београд | Вест, датум објаве: 4. март 2015.
Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања у Влади Републике Србије Александар Вулин отворио је 2. марта, у Скупштини Београда, радионицу „Знањем до циља“, коју је организовао Савет за запошљавање Београда. Радионица је део Акционог плана запошљавања Београда у 2015. години, а намењена је едукацији незапослених Београђана који желе да започну сопствени посао. За седмодневне обуке које ће се реализовати у наредним недељама пријавило се 558 кандидата.
Отварајући прву радионицу у препуној сали Скупштине града, министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Александар Вулин је рекао да се држава на разне начине бори против незапослености, преко донација и субвенција до едукација, али да грађани о томе не знају довољно.
„Пример Београда је веома добар, како би се грађани боље упознали са могућностима, јер је подршка у започињању било код посла од кључног значаја, нарочито за младе људе. Један од проблема је недостатак предузетничког духа, али и страх да се започне неки посао. Ово је добар начин да људи сазнају шта све држава нуди, шта све може да уради за њих, а онда из тога да произађе нешто корисно. Честитам граду Београду што је покренуо акцију и испоштовао Акциони план, јер ово је велика ствар“, оценио је министар.
Обраћајући се присутнима на радионици, министар Вулин је поручио да је добро што су показали вољу за предузетништво, а да их држава у томе неће оставити саме.
„Постоји значајан одзив људи, односно младих који желе да преузиму бригу о свом животу. На нама је да им помогнемо“, рекао је министар.
Члан Градског већа и председник Савета за запошљавање Београда Драгомир Петронијевић рекао је да су радионице само први корак у примени Акционог плана запошљавања, а да је важно што се поред Града Београда укључила и република.
„Као што каже министар, више не постоји 'нисмо надлежни', сви заједно радимо са једним циљем - више запослених у граду и републици“, рекао је Петронијевић.
„Суочавамо се са проблемом да нам млади, паметни, људи са идејом, одлазе одавде. Зато желимо да направимо систем са јасно дефинисаним правилима која ће они препознати, да уложимо средства и да их задржимо у земљи, како би сутра они постали предузетници. У оквиру програма 'Знањем до циља' покривени су многи сектори, почев од информационих технологија, преко креативне индустрије, услуга, до пољопривреде. Имамо земљиште идеално за производњу органске хране, имамо много талентованих ИТ стручњака, младих људи који одлазе у иностранство. Борићемо се да их задржимо, уложићемо у њих, понудити им да остану овде, развијају добре идеје и раде одавде за друга тржишта. Ови резултати су мерљиви и на крају ћемо видети да ли је запослена једна особа или свих 558 пријављених“, подвукао је Петронијевић.
Према речима Тијане Маљковић, градске секретарке за привреду, кандидатима ће на радионицама бити објашњени бизнис-планови, анализе, правне структуре, начини како дефинисати производ, брендирање, маркетинг, проналажење средстава и старт ап кредити. Сви пријављени моћи ће да се распитају о ссубвенцијама и подстицајима које Град Београд нуди ове године, а моћи ће и да чују о примерима добре праксе успешних привредника, који су своје производе већ пласирали.
У овом пројекту учествују „Беоком сервис”, Национална служба за запошљавање - Филијала за град Београд, Градски центар за социјално предузетништво Београда, Регионална агенција за развој и европске интеграције Београд - РАРЕИ, Привредна комора Београда и Фонд за развој Републике Србије.
Седмодневни семинар отвара радионица „Пут до успешног предузетника, у понедељак и уторак, коју држе искусни тренери НСЗ - Филијале за град Београд. Среда је резервисана за радионицу Привредне коморе Београда - „Израда бизнис плана“. Радионица Регионалне агенције за развој и европске интеграције Београд је у четвртак, на тему „Увод у маркетинг и продају за почетнике у пословању“, у петак је радионица Фонда за развој, на тему „Апликациона обука за старт-ап кредите“, док су последња два дана, субота и недеља, намењени радионицама Градског центра за социјално предузетништво града Београда, са темама „Анализа тржишта“ и „Пословна комуникација“.