Digitalna akademija
Niš | Vest, datum objave: 16. април 2014.
U Nišu je završen prvi krug obuka kompanije „Samsung“. Projekat će biti nastavljen 8. maja, u Novom Sadu, gde će još 75 mladih sa evidencije nezaposlenih biti uključeno u kurseve IT tehnologija. Treći krug obuka namenjen je nezaposlenim Beograđanima.
Nakon uspešno završenih obuka u okviru projekta „Digitalna akademija“, koji realizuje kompanija „Samsung“ u saradnji sa Nacionalnom službom za zapošljavanje, polaznicima su prošle nedelje uručeni sertifikati, na svečanoj dodeli u Rektoratu Univerziteta u Nišu. Od ukupno 75 polaznika, pet kurseva iz oblasti digitalnih tehnologija uspešno je završilo 57 kandidata. Škola „IT Centar“ iz Niša bila je izvođač obuka za zanimanja veoma tražena na tržištu rada: PHP web programer, android programer, sistem administrator, programer Windows aplikacija i dizajner video-igara.
Projekat „Digitalna akademija“ rezultat je Sporazuma o saradnji kompanije „Samsung“ i Ministarstva rada, sklopljenog u cilju razvoja kompetentnosti nezaposlenih lica sa evidencije NZS i povećanja broja zaposlenih u Srbiji. Treninzi su osmišljeni tako da pokriju oblasti koje su aktuelne u svetu i u Srbiji, a ujedno su uključene u državnu Strategiju razvoja informacionog društva.
Projekat će biti nastavljen 8. maja, u Novom Sadu, gde će još 75 mladih sa evidencije nezaposlenih biti uključeno u kurseve namenjene stručnjacima u oblasti informaciono-komunikacionih tehnologija. Treći krug obuka namenjen je nezaposlenim Beograđanima, tako da će edukacijama u okviru projekta „Digitalna akademija“ biti obuhvaćeno ukupno 225 polaznika.
Selekcija i testiranje
Za ove obuke Nacionalna služba za zapošljavanje u navedena tri grada uradila je selekciju kandidata sa evidencije nezaposlenih. Kandidati su morali da imaju završenu srednju i višu tehničku školu ili elektrotehnički fakultet, dok je za modul dizajnera kompjuterskih igara neophodno bilo da polaznik ima završenu neku od umetničkih i tehničkih škola ili arhitektonski, elektrotehnički ili umetnički fakultet. Nakon selekcije kandidati su išli na testiranje početnog znanja, a oni sa najvećim brojem poena na testu uključeni su u besplatne obuke po projektu „Digitalna akademija“.
- Od velikog je značaja što je kompanija „Samsung“, kao svetski lider u razvoju i primeni najsavremenijih informacionih tehnologija, inicirala organizovanje ovih obuka, a poznato je da IT tehnologije trenutno imaju najbrži rast u svetu. Pred nama je pravi pokazatelj da se konačno napušta stereotipno mišljenje da nakon završenog formalnog obrazovanja ne treba više sticati nova znanja i veštine. Ovi mladi ljudi su primer da celog radnog veka čovek treba da uči i usavršava svoja znanja, jer se samo na taj način može biti konkurentan na tržištu rada. Kada se budu zaposlili i njihove kompanije će postati konkurentnije na tržištu. Poseban doprinos ovog projekta predstavlja uspešna saradnja države i velike kompanije, kako bi radeći zajedno pomogli razvoju društva i lokalne zajednice, izjavio je ovom prilikom Boban Matić, direktor Filijale Niš NSZ.
Odgovorno poslovanje
Kompanija „Samsung“ (Samsung Electronics Ltd.) globalni je lider na polju informaciono-komunikacionih tehnologija. Kako ističe Milan Vujović, direktor marketinga ove kompanije, „Samsung“ zapošljava 286.000 radnika u 80 zemalja širom sveta, a godišnja prodaja proizvoda vredna je 216,7 milijardi dolara.
- Naša kompanija neguje filozofiju da lideri u domenu svog poslovanja treba da prepoznaju potrebe šire zajednice i deluju kroz društveno odgovorne projekte, čiji je krajnji cilj omogućavanje razvoja društvenih potencijala. Inovativnost po kojoj je „Samsung“ prepoznatljiv kao kompanija primenjujemo na svaku vrstu poslovanja. Posebno smo fokusirani na mlade ljude koji su spremni da iskoriste svaku priliku za napredak i usavršavanje u profesionalnoj karijeri. Uvek se trudimo da svojim primerom inspirišemo i podržimo svakog ko ispred sebe ima jasan cilj i viziju i veoma smo zadovoljni saradnjom koju smo ostvarili sa NSZ i „IT Centrom“. Nadamo se da će u budućnosti „Samsung - Digitalna akademija“ doprineti povećanju šansi koje se pružaju mladim i sposobnim ljudima da svoj potencijal iskoriste na najbolji mogući način, rekao je na dodeli sertifikata Milan Vujović, direktor marketinga kompanije „Samsung“.
Internacionalni sertifikati
Škola računara „IT Centar“ iz Niša vodeća je u Jugoistočnoj Srbiji u oblasti informacionih tehnologija i jedini je Microsoft, Cisco, Toefl i ECDL partner, ali i Prometric i Pearson vue partner za internacionalnu sertifikaciju. U ovoj školi ističu kako je svejedno da li će se neko sertifikovati u IT centru u Nišu, Londonu ili u bilo kom drugom gradu u svetu gde postoji Pearson vue test centar.
- Za kandidate smo prvo sproveli osnovno testiranje prethodnog znanja, na kome su pokazali i koliki talenat poseduju. Obučili smo ih za tri trenutno najtraženija programska jezika, kaže Milan Jevtović, koordinator obuka u „IT Centru“.
Polaznici se prate tokom obuka, a njihovo angažovanje i napredovanje boduje na svakih 25 časova, kako ne bi radili kampanjski. Izveštaje o napredovanju kandidata škola šalje kompaniji „Samsung“ svake nedelje. Svi polaznici koji su na kraju položili završni test dobili su diplomu „Samsunga“ da su odslušali obuku, a kako Jevtović kaže, očekuje se da će obuke uspeti da motivišu polaznike da idu dalje i nastave sa usavršavanjem u ovoj oblasti.
Zadovoljni i đaci i profesori
Nakon uspešno završenog kursa za 3D modelovanje i razvoj kompjuterskih igara, dvadesetpetogodišnji Nemanja Petrović priča kako je ponudu za uključivanje u obuku dobio od svog savetnika iz NSZ, što je, kako kaže, oberučke prihvatio, jer ga je tema veoma zanimala.
- Na kursu se zahtevalo malo šire znanje od onog koje sam imao nakon završene arhitekture, ali mi je ipak mnogo stvari bilo koliko-toliko poznato.
- Radila sam u fabrici tekstila „Niteks“ oko 5 godina, dok fabrika nije rasformirana, a od tada sam nezaposlena. Završila sam ekonomski fakultet, smer automatika, tako da sam u početku bila malo skeptična kako ću se uključiti u programiranje. Međutim, na kursu smo krenuli od samih osnova, da bi na kraju došli do ozbiljnih praktičnih znanja iz ove oblasti. Mislim da će me ovo znanje sigurno učiniti konkurentnijom na tržištu rada, jer sada posedujem neka konkretna znanja i veštine, kaže Zorica Radenković.
Dvadesetjednogodišnji stručnjak za 3D grafiku i predavač na obuci, Mihajlo Đokić, istovremeno radi za „IT Centar“ i jednu američku kompaniju koja pravi igrice.
- Polaznici su dosta dobro savladali program obuke. Svi koji su se trudili položili su ispite i zaslužili svoje sertifikate, što i meni kao profesoru pokazuje da sam ih dobro naučio. Među studentima je bilo onih koji su se toliko zainteresovali za ove poslove da odmah žele to i da rade, a bilo je i onih koji hoće da nastave sa usavršavanjem znanja, pa traže dodatne časove i kurseve kako bi još napredovali i bili baš kvalitetni u tom poslu. Zadovoljan sam svojim studentima, a predavaću i polaznicima u Novom Sadu, kaže Đokić.