Motivacija za preduzetništvo u Srbiji. Sve neophodne informacije za pokretanje biznisa na jednom mestu
Baza šansi - pronađi svoju
Beograd | Vest, datum objave: 7. август 2017.
„Baza šansi“ je registar preduzetničkih inicijativa u okviru kojeg možete da pronađete jasno predstavljene samostalne delatnosti, uz sve važne informacije za početak biznisa i vođenje privatne firme. Među poslovima koji zahtevaju najmanje ulaganja je proizvodnja sapuna od eteričnih ulja – 500 evra, ukoliko se odlučite za proizvodnju torti i kolača biće vam potrebno oko 5.000 evra, dok za proizvodnju ukrasa za torte treba 2.800. Budući privredici koji planiraju da se bave proizvodnjom rakije moraće da izdvoje čak 17.200 evra
Pri započinjanju sopstvenog biznisa u Srbiji najveći problem i nedoumica jesu strah od nepoznatog i preuzimanje rizika. Vođeni time, Srpska asocijacija menadžera, DNA Communications, uz podršku USAID-a, sproveli su projekat „Šansa za novi početak“, u okviru kojeg su, u saradnji sa brojnim partnerima, edukovali buduće preduzetnike. „Želeli smo, pre svega, da pružimo podršku ljudima koji su tokom procesa restrukturiranja i stečaja kompanija izgubili posao i dobili otpremnine. Hteli smo da im ukažemo na mogućnost kako da novac ulože na najbolji način i pokrenu svoj posao, možda i udruže sredstva, znanje i iskustvo kako bi umanjili rizik i uspešno radili“, kaže Jelena Bulatović, izvršna direktorka Srpske asocijacije menadžera.
Projekat je do 2016. godine sproveden u 11 opština u Srbiji, u kojima su održani sajmovi preduzetništva, a iskustva su pokazala da naša zemlja ima veliki potencijal za razvoj preduzetničke delatnosti i ekonomski razvoj.
„Pomažemo vam da se pokrenete. Pružamo vam podršku“, bila je glavna poruka projekta, a da je to moguće pokazali su uspešni mali privrednici svojim primerima, predstavljajući se na sajmovima preduzetništva i deleći svoja iskustva. Dobri primeri poslužili su kao ohrabrenje i inspiracija svima koji su razmišljali o ulasku u svet preduzetništva. To je mnogima, uz sve dodatne informacije o vođenju biznisa, pomoglo da se lakše odluče.
„Nije važno samo da se posao pokrene, već i da se opstane na tržištu. Zbog toga je Srpska asocijacija menadžera, u saradnji sa partnerima, izdala priručnike i brošure o osnivanju i vođenju firme, a čitav projekat, iako je završen, nastavlja da živi kroz 'Bazu šansi' i podršku lokalnih udruženja onima koji su započeli privatni posao“, objašnjava Jelena Bulatović i dodaje da je u preduzetništvu, pored dobre ideje, najvažnije da radite ono što znate i volite.
Na sajtu Novipočetak.rs predstavljeno je oko 150 različitih delatnosti, grupisanih u četiri oblasti: trgovina, proizvodnja, poljoprivreda i usluge. Pretražuje se po kategorijama delatnosti ili po količini sredstava potrebnih za pokretanje biznisa. Jasno je opisano šta je potrebno za početak, koliko novca, kolika su dodatna ulaganja, kako registrovati i voditi firmu, ko su potencijalni klijenti... Sve na jednom mestu.
„Za određene delatnosti dovoljno je ulaganje od 300 do 400 evra, dok je za neke potrebno i više od 10.000, i tu se budući preduzetnici obično udružuju. Važno je da u Srbiji ne postoji samo interesovanje za privatni rad u oblasti trgovine i usluga, već su mnogi zainteresovani za proizvodnju ili poljoprivredu“, kaže Jelena Bulatović. Pored „Baze šansi“, svim zainteresovanima dostupan je priručnik sa knjigovodstvenim, finansijskim i pravnim savetima.
Dakle, sve potrebne informacije su tu, na jednom mestu, samo ne zaboravite – uspeh se ne postiže preko noći, potreban je veliki trud i ulaganje, a najvažnije je da radite ono što volite i umete.