Радионице старих заната за младе 2017
Чување старих заната од заборава
Сомбор | Вест, датум објаве: 30. новембар 2017.
У организацији Удружења старих, уметничких заната и домаће радиности ове недеље су у Сомбору одржане Радионице старих заната за младе 2017. Неколико радњи, које се баве различитим пословима, увеле су у тајне својих заната младе људе заинтересоване за савладавање ових вештина. Свакодневно, током читаве недеље, кроз радионице и практичан рад млади људи су се едуковали за украшавање лицидерских срца и медоколачарски занат, осликавање и декорисање предмета од дрвета и керамике или похађали радионице за ручну израду сапуна, ручно ткање, израду накита и керамике.
У радионице су укључени и матуранти средњих школа. Ово је за њих била добра прилика да се, уколико не настављају школовање, усмере ка могућности покретања сопственог бизниса. Афирмисање младих у оквиру Удружења старих заната и домаће радиности Сомбор мотивисало их је да се укључе и сами кроз креативан рад стекну корисна знања и вештине. Без обзира што нас је технологија одвојила од старих заната, млади људи који су се едуковали у овим радионицама показали су велику заинтересованост за ручне радове и предано учествовали у послу. Предност је свакако била и у томе што су резултати рада били веома брзо видљиви и опипљиви. На крају сваке радионице имали смо готове производе у виду лицидерских срца, мирисних сапуна, накита и других занатских производа.
Национална служба за запошљавање - Филијала Сомбор је подржала овај пројекат и искористила прилику да младе људе информише о мерама активне политике запошљавања и понудама на тржишту рада. Акценат је стављен на предузетништво и могућност запослења кроз оснивање занатских радњи. У контакту са полазницима радионица потврђено је да се млади занимају за старе занате и да се многи међу њима препознају као будући предузетници, али да приликом избора заната свакако прво бирају занате и делатности који доносе највише прихода и који им могу омогућити нормалан живот у будућности.
У ери напредне технологије, традиционалне алатке занатлија и производни инвентар појединих радионица данас су предмети музејских збирки велике вредности. Они су сегмент материјале културне баштине и сведочанство једног времена које је нестало у свеопштој модернизацији и глобализацији свакодневног живота.
Многи производи који су били неопходни за живот пре педесет и сто година данас то више нису и промена начина живота довела је до нестајања појединих заната. Неопходно је сачувати ове занате од заборава, јер ако ми то не урадимо многе ствари у догледној будућности ће нестати као да никада нису ни постојале. Стари занати који данас постоје су једни од ретких живих носилаца наше традиције и културе. Данас немамо ношње, немамо традиционални вид архитектуре и традиционално покућство, али имамо занате које треба да заштитимо, јер су они једини препознатљив вид идентитета становника ових крајева.