ЗАВРШЕНА ОБУКА ЗА ТЕХНИЧАРЕ РАСВЕТЕ
Занимање тражено на тржишту главног града
Београд | Догађај, датум објаве: 18. март 2019.
Филијала за град Београд НСЗ је средином марта доделила сертификате полазницима обуке за потребе тржишта рада у области филмске индустрије, чиме је и званично потврђено да је 13 незапослених лица успешно оспособљено за послове техничара расвете.
Извођач обуке била је „Мокрогорска школа менаџмента“. Она је као подизвођача ангажовала предузеће „Vision team“, које је у својим студијима обучавало незапослене за занимање које је последњих година веома тражено на тржишту рада главног града.
Обука је трајала два и по месеца, пет дана недељно по 6 часова, са укупним фондом од 320 часова. Наставним програмом биле су обухваћене теме као што су: Како настаје играни филм, План снимања, Снимање филма, Сектор режије, Сектор камере, сценографије, костима, звука и продукције, Природа светлости. Након теоријског дела обуке, полазници су имали и радну праксу која је трајала 10 дана по 4 сата дневно.
Предавач на овој обуци, Драган Адамовић, већ 10 година је у пензији. Како истиче, почео је да ради са 19 година, у свом радном веку је обављао разне послове, а између осталог је и 30 година радио као слободни филмски радник, због чега га је „Мокрогорска школа“ и ангажовала.
- Људи који су вредни и који хоће да науче могу и да успеју у животу. Група са којом сам радио је била стварно добра, а једна полазница се нарочито истакла својим талентом и креативношћу, због чега сам је препоручио за мајстора светла. У свему је било врло битно што смо имали велику подршку студија „Vision team“, који нам је омогућио приступ свој филмској техници, од најстарије до најмодерније и обезбедио студио у којем смо свакодневно радили техничке пробе, али и комплетне снимајуће дане заједно са екипама које су похађале обуку за камеру и сцену. Труд је на крају крунисан сјајним видео-клиповима које су ови млади људи потпуно самостално направили, а ја сам ту био само да их у почетку упућујем, а касније сам само надгледао рад - прича Адамовић.
Игор Пасаловић се у обуку за техничара сценске расвете укључио на предлог свог саветника за запошљавање. До сада је радио у разним областима као електротехничар за аутоматику и рачунаре, све укупно око 25 година.
- Указала ми се прилика да се опробам у нечем што до сада нисам радио, иако ми, као електроничару, област генерално није била страна. Сам концепт обуке је био одличан и све су нам опције биле апсолутно отворене, а предавачи су нам градиво потпуно приближили. Сада ни филм више не гледам истим очима као пре обуке, али треба бити свестан да је за владање том материјом неопходан сталан рад. Потребно је да се човек пуно пута „опече“, да падне и након тога устане. С обзиром да је ово фриленсерски посао, већ сам остварио контакте са људима који се баве упошљавањем расветљивача на снимањима широм света - објашњава Пасаловић.
Према речима Марчеле Вуинац Обућине, начелнице Одељења за додатно образовање и обуку у београдској филијали НСЗ, у престоници је у протеклом периоду завршена и обука за ручно ткање и златовез, обука за куваре и три обуке за филмску индустрију, односно за сценске техничаре, техничаре камере и књиговође у овој бранши, а од обука за особе са инвалидитетом основна информатичка обука, обука за веб-дизајн, обука за електронско пословање и почетни курс енглеског језика.
- У Београду је још увек у току обука за књиговође, као и обука за техничаре специјалних ефеката у филмској индустрији. Још увек трају и специјалистичке информатичке обуке за веб-апликације, Јава Скрипт, Фронт-Енд веб-програмирање и Нет програмирање, као и две обуке за вођење пословних књига и пословне секретаре, намењене особама са инвалидитетом - додаје Марчела.