Više od sto ugovora za sedam obuka
Pirot | Događaj, datum objave: 21. јануар 2019.
Saradnja Nacionalne službe za zapošljavanje - Filijale Pirot, Grada Pirota, nevladine organizacije HELP i ZIP centra
U skupštinskoj sali Grada Pirota potpisani su ugovori između NVO „HELP – Hilfe zur Selbsthilfe“ i više od 100 polaznika sa evidencije nezaposlenih Filijale Pirot NSZ, radi uključivanja u jednu od 7 obuka za tržište rada.
Sagledavajući potrebe i zahteve lokalnog tržišta rada i povećanu potražnju za određenim zanimanjima, Filijala Pirot NSZ i Grad su kroz potpisivanje Sporazuma o saradnji stvorili preduslove za organizovanje i sprovođenje obuka za tržište rada za 26 šivača, 20 rukovalaca građevinskih mašina za niskogradnju, 20 viljuškarista, 10 zavarivača, 8 tesara, 10 armirača i 15 programera.
Predsednik Grada Pirota mr Vladan Vasić navodi da su obuke interventna mera kojom se pospešuje zapošljavanje i način da poslodavci realizuju potrebu za obučenom i osposobljenom radnom snagom. Izrazio je zadovoljstvo i što se veliki broj nezaposlenih lica zainteresovao i prepoznao prednosti ove mere, odnosno mogućnost da steknu i usavrše svoja znanja i obezbede bolju ličnu poziciju na tržištu rada.
Dragan Jenaćković, v.d. direktora Filijale Pirot NSZ, navodi da je značajan broj lica na evidenciji nezaposlenih sa osnovnim obrazovanjem ili trogodišnjim i četvorogodišnjim srednjim obrazovanjem, koja su u statusu dugoročne nezaposlenosti, odnosno koja duži niz godina bezuspešno tragaju za poslom. „Neuspeh je uzrokovan, pre svega, nedostatkom kvalifikacija, radnog iskustva, ali i zastarelošću znanja i veština. Obuke su odlična prilika, koju treba bezuslovno iskoristiti, radi sticanja novih znanja ili obnavljanja postojećih, čime zaposlenje postaje sasvim ostvarljiv cilj“, rekao je Jenaćković.
Predstavnik ZIP centra Miloš Colić se u svom obraćanju zadržao na obuci za programere i istakao da je pred Ministarstvom za inovacije i tehnološki razvoj pokrenut projekat vredan 7 miliona dinara, od kojih Ministarstvo obezbeđuje 6, a Grad Pirot milion dinara. Projekat će se realizovati na dva koloseka: izrada zajedničkog radnog prostora i trening centra i realizacija obuka iz oblasti IT tehnologija za ukupno 45 polaznika (koje će se sprovoditi po fazama). Cilj projekta je formiranje IT zajednice iz oblasti programerstva, dizajna i digitalnog marketinga.
Još jedan partner u realizaciji obuka za tržište rada je nevladina organizacija HELP, koja je kroz sprovođenje potrebnih tendera obezbedila izvođače obuka, te će obuku za šivače realizovati Radnički univerzitet iz Niša, a ostale obuke „NS Pro group“ iz Novog Sada. Inače, sama aktivnost je sastavni deo regionalnog projekta koji se sprovodi uz pomoć i finansiranje nemačke vlade. Ukupna vrednost obuka ja 2,5 miliona dinara.
Očekuje se da će 70% polaznika koji uspešno završe jednu od obuka, uspeti da se zaposle ove godine.