Обука за шивење и кројење у Бечеју
У сусрет потребама локалног тржишта рада
Нови Сад | Вест, датум објаве: 3. децембар 2019.
Бечеј је мала општина у срцу Војводине, која тренутно броји 2.300 незапослених, међу којима је 1.257 жена. Последњих година привреда овог места хвата замах развоја, доласком неколико страних компанија које су покренуле погоне за производњу компонената за аутомобилску индустрију, а очекује се и почетак рада италијанске фабрике за производњу рубља.
У суседном Бачком Градишту већ послује „Костел аутомотив“ и запошљава шиваче на пословима израде ауто-седишта, а доласком новог инвеститора, који има у плану запошљавање већег броја шивача, оправдано се поставља питање да ли ће локално тржиште рада моћи да задовољи повећану потражњу за квалификованим радницима из ове области.
За потребе послодавца „Костел аутомотив“, Филијала Нови Сад НСЗ организује обуку незапослених за послове шивача, путем програма обуке на захтев послодавца. Оваква обука се у фабрици у Бачком Градишту реализује већ другу годину заредом, у неколико циклуса, па је на овај начин посао добило око 100 незапослених.
Због повећане потражње за шивачима, новосадска филијала НСЗ се одлучила да ове године у Бечеју организује и обуку за тржиште рада за ово занимање. Интересовање незапослених жена за ову обуку постојало је и раније, па је брзо формирана група од 30 полазница, која је почела 10. септембра. Извођач је група понуђача Мокрогорска школа менаџмента и Занатско-образовни центар „Аџија“, а реализује се у сарадњи са кројачком радњом „Стил“ - за производњу модне конфекције и домаћу радиност.
Укупан фонд часова је 244, а након завршене обуке организована је и радна пракса код послодавца у трајању од 20 радних дана. Обука се ускоро завршава, а тим поводом посетили смо полазнице на њиховом „радном месту“, у кројачкој радњи „Стил“, како бисмо се уверили шта су све савладале и да ли су спремне за полагање испита и добијање сертификата. Већ на први поглед, радна атмосфера. У једном углу, на пространом кројачком столу три полазнице кроје и секу материјал за будућу кошуљу, друге шију за машином, ушивају дугмад и цибзаре, штепују или ендлују. Иза њих су изложбени експонати, за које поносно истичу да су њихових руку дело. И заиста, панталоне, сукње, сакои и хаљине које смо видели, да не знамо, тешко да бисмо могли претпоставити да су их шиле полазнице на обуци, а не већ искусне кројачице.
Власница салона Милена Жигић истиче да су све полазнице биле врло мотивисане да науче тајне кројачког заната, у чему су и успеле. „Како је обука одмицала, сваким даном су биле све вештије и прецизније, па сам сигурна да ће врло брзо моћи самостално да обављају овај посао. Спремне су за полагање завршног испита који их очекује за пар дана“, рекла нам је Милка, поносно показујући џепове сакоа који су полазнице израдиле, а који нису обични, већ за израду веома захтевни паспулирани џепови. Међу будућим кројачицама има и млађих и старијих жена, са завршеном основном или средњом школом, без икаквог или са врло скромним претходним знањем кројења и шивења. Задовољне су наученим и надају се запослењу након обуке, а неке од њих већ размишљају и о приватном послу. Двадесетчетворогодишња Драгана Савељић је једна од њих. Како нам је рекла, стечено знање ће јој сигурно помоћи у будућем послу: „Од малих ногу сам волела да цртам моделе, нешто једноставно сам умела и да сашијем, али ми је ова обука пружила конкретна и темељна знања која ћу искористити јер свакако намеравам да се убудуће бавим овом послом“, прича нам Драгана, док по кроју сече материјал за израду своје нове кошуље.
На основу исказаних потреба послодаваца са локалног тржишта рада и заинтересованости незапослених лица са евиденције за поједине обуке, ове године је 40 незапослених са територије Јужнобачког округа и 56 незапослених особа са инвалидитетом добило прилику да се обучи за неко од тражених занимања. У питању су обуке за геронтодомаћице, кројаче-шиваче, а за особе са инвалидитетом: основна информатичка обука, обука за пословног секретара, за вођење пословних књига, за електронско пословање, помоћника књиговесца, за израду папирне галантерије и за масера. Пре нешто више од месец дана и 6 нових заваривача добило је сертификате са атестом након успешно завршене обуке која је финансирана пројектним средствима из ИПА 2013 пројекта „ЕУ подршка Националној служби за запошљавање“. У питању су тражена занимања на тржишту, а основни циљ обука јесте подизање нивоа компетентности, конкурентности и запошљивости незапослених лица и то стицањем додатних знања и вештина за обављање послова у оквиру истог или новог занимања.