Свечана додела уговора у грачаници
Косовска Митровица | Догађај, датум објаве: 24. септембар 2019.
У организацији Филијале Косовска Митровица НСЗ и Општине Грачаница, у просторијама Дома културе у Грачаници свечано су додељени уговори о реализацији програма стручне праксе за 73 лица са евиденције Националне службе за запошљавање. Додели уговора присуствовали су представници НСЗ, в.д. директора Филијале Косовска Митровица Верица Ћеранић, директор ПСЗ АП КиМ Бојан Митић и представници општина Грачаница и Липљан.
„Ово је један леп дан за све вас младе, јер имате прилику да све оно што сте током школовања научили сада примените и у пракси. Национална служба за запошљавање присутна је на овом подручју дуго година и успешно сарађује са локалном самоуправом Приштина са седиштем у Грачаници и са другим општинама на простору Косова и Метохије. Више стотина лица је ове године укључено у програм стручног оспособљавања, а само са подручја општине Грачаница укључено је 75 лица код различитих послодаваца. Захваљујем се свим послодавцима у јавном и приватном сектору, као и Дому здравља Грачаница, који је ове године исказаo највећу потребу за ангажовањем лица кроз програм стручног оспособљавања. У програм оспособљавања из области здравства ове године укључена су 32 лица“, рекла је Верица Ћеранић и истакла успешну сарадњу и са другим послодавцима, локалним самоуправама, основним и средњим школама, центрима за социјални рад, код којих су кроз програм стручне праксе ангажована остала лица, као и са другим релевантним институцијама које се налазе на подручју општине Грачаница, а и шире.
„Ове године су за програм стручне праксе за Филијалу Приштина издвојена 22 милиона динара. Надамо се да ћете након овог првог корака ка свету рада доћи брже и лакше до посла, да посао више не чекате, него да по завршетку програма посао тражите. Ова бројка говори да је Национална служба за запошљавање присутна на овим просторима, у циљу реализације мера активне политике запошљавања, а стручна пракса је само једaн од програма који се спроводе“, рекла је Верица Ћеранић у разговору са лицима која су ангажована у различитим областима рада у трајању од 6 до 12 месеци.
Бојан Митић, директор Покрајинске службе за запошљавање АП КиМ, истакао је да се реализација програма и мера активне политике запошљавања на овом подручју спроводи уз подршку Владе Републике Србије, Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања и Националне службе за запошљавање, као и локалних самоуправа.
„Филијала Косовска Митровица НСЗ, на челу са својом директорком, даје велики допринос у реализацији свих ових програма и мера и максимално се труди да се квоте за учешће увећају. Додељене квоте нас охрабрују и надамо се да ће следеће године бити још више“, рекао је Бојан Митић, пожелевши младима успешан рад и да искористе пружену шансу као одскочну даску у будућем запослењу.
Председник Општине Грачаница Срђан Поповић рекао је да је реализација овог програма веома значајна за централно Косово, где је велики број младих незапослених на евиденцији НСЗ.
„Врло је битно да усаврашавамо наше младе. Највећи акценат биће на томе да младима обезбедимо да раде и да за њих постоје перспективе“, нагласио је Поповић, изразивши захвалност НСЗ, која ради на томе да што већи број младих људи буде укључен у програме које Служба реализује.
И председник Привременог органа Града Приштина Љубинко Караџић захвалио се Националној служби за запошљавање и директорки Верици Ћеранић на изузетној сарадњи и што препознају проблеме младих. „Сваке године добијемо одређени број уговора за стручно оспособљавање младих људи. Неки су нашли посао, положили државни испит, па су спремнији за рад и конкурентнији приликом тражења посла“, рекао је Караџић.
Присутне је поздравио и Златко Лазић, председник Привременог органа општине Липљан. „Желео бих да лица ангажована не само у општини Липљан већ и код других послодаваца успешно обаве приправнички стаж, стекну нова знања и искуства, која ће им помоћи у будућем раду“, рекао је Лазић.
Млади нису крили задовољство што су добили прилику да буду ангажовани кроз овај програм, јер ће им стечено искуство током стручног оспособљавања помоћи у полагању стручног испита и за неко будуће запослење. Након завршетка програма, постају конкурентнији на тржишту рада и сигурнији у тражењу посла.