Сајам запошљавања и предузетништва у Штрпцу
Косовска Митровица | Догађај, датум објаве: 25. октобар 2018.
У Дому културе „Свети Сава“ у Штрпцу, у организацији ПСЗ АП КиМ Филијала Приштина у сарадњи са Општином Штрпце, 18. октобра одржан је Сајам запошљавања и предузетништва.
Најављено је око 25 послодаваца, међутим, учешће је пријавио 51 предузетник, неколико правних лица, као и два удружења. Исказана је потреба за запошљавањем 132 лица на слободним радним местима, највише у Ски-центру „Брезовица“, који ће ангажовати преко 30 сезонских радника. Мањи послодавци су тражили 1 до 3 радника, а највећи број је искористио подстицајне програме НСЗ, која је као институција Републике Србије интензивно присутна на овом подручју, нарочито од 2008. године.
Дом културе у Штрпцу је био мали да прими све заинтересоване предузетнике, па су неки од њих, захваљујући лепом времену и вољи организатора, своје штандове поставили на платоу испред просторија Дома културе. Куриозитет је и да су због велике заинтересованости за учешће на сајму, на више појединачних штандова солидарно била и по три предузетника. Тражили су раднике, али су имали и шта да промовишу.
Обраћајући се учесницима, директор ПСЗ АП Косова и Метохије мр Бојан Митић изнео је кратку анализу активности НСЗ у претходном периоду које су дале резултате, као и предлоге за даље јачање приватног сектора.
„Као полазни податак узели смо 2007. годину, када је било свега 5 привредних субјеката. Тада смо одлучили да од укупних средстава намењених за програме и мере АПЗ преко Филијале Косовска Митровица, која је функционално покривала и ово окружење, око 40% средстава пласирамо овим људима са добром идејом, кроз програме подршке предузетничким иницијативама. На крају 2010. године било је 55 регистрованих привредних субјеката, а данас их имамо преко 150, који редовно сервисирају своје обавезе и уплаћују средства у буџет Републике Србије путем пореза и доприноса, чиме индиректно подстичу и развој овог краја. Њихова истрајност је била разлог да пре пар година уведемо посебне квоте за програме и мере АПЗ и за Штрпце преко Филијале Приштина“, рекао је Митић.
Навео је, такође, да су производи и услуге овог географског подручја аутентични, специфични, што у периоду пред нама може бити компаративна предност са циљем брендирања здраве хране, шумског биља са Шаре, производа домаће радиности, сира и других млечних производа, пољопривредних производа, попут малине, купине, кромпира, затим шарског јагњета и другог сточног фонда са ових висина. Потребно је и интензивније коришћење ресурса водног потенцијала за широку употребу, паковање и дистрибуцију, планинска вода за потребе рибњака, а посебно гајење пастрмке.
„Ту је и богата туристичка понуда са Ски-центром 'Брезовица', али ново време намеће и потребу удруживања кроз кластере или удружења са уређенијом организацијом, како би вишак производа и услуга понудили и другим тржиштима. Један од корпоративних циљева рада НСЗ је спуштање запошљавања са вишег на локални ниво и мултипликовање активности на повећање запошљивости кроз мере и програме суфинансирања са локалним самоуправама. Штрпце је један од примера добре праксе такве сарадње. Верујем да ћемо и у будућности радити заједно са свим социјалним партнерима, стварати још повољнији привредни амбијент и охрабити младе људе овог краја да је сваки сан остварљив ако раде и верују, а ми ћемо опет бити ту“, додао је Митић.
У име предузетника, који чине окосницу мале привреде овог краја, присутне је поздравила Марија Вељковић, која се у породичној фирми бави производњом здраве хране. Захвалила се НСЗ на финансијској и свакој другој подршци у развоју предузетништва у Сириничкој жупи.
Сајам је отворио потпредседник Општине Штрпце проф. др Живче Шаркочевић, који је апострофирао изузетну сарадњу са НСЗ. Нагласио је да је у мере и програме НСЗ укључено око 300 незапослених са овог подручја, од којих ће преко половине (161 лице) бити на осигурању кроз самозапошљавање, запошљавање код послодаваца, програме стицања практичних знања и јавне радове, док ће остали бити у програмима приправништва и обука за тржиште рада.