Јавни дијалог
Роми на тржишту рада
Нови Сад | Догађај, датум објаве: 29. јануар 2018.
У Филијали Нови Сад НСЗ одржан је јавни дијалог о положају Рома на тржишту рада, у оквиру пројекта „Дискриминација Рома на тржишту рада“, који спроводи Удружење „Роми истраживачи“ у партнерству са Центром за развој друштва знања „Хоризонт 21“ из Новог Сада. Пројекат су подржали Praxis, Санџачки одбор и The Equal Rights Trust.
Циљ пројекта је да удружи све релевантне актере на тржишту рада у заједничком идентификовању проблема са којима се Роми на тржишту рада сусрећу и проналажењу адекватних решења за незапослене.
Јавни дијалог је окупио представнике државних институција, невладиног сектора и послодаваца. У дебати су учествовали представници Филијале Нови Сад НСЗ, Покрајинског секретаријата за образовање, прописе, управу и националне мањине, Покрајинског секретаријата за социјалну политику, демографију и равноправност полова, Центра за социјални рад града Новог Сада, Едукативног центра за обуке у професионалним и радним вештинама, као и представници ромских удружења и послодаваца.
Припадници ромске националне заједнице су указали на проблеме са којима се сусрећу приликом запошљавања, случајеве отворене и прикривене дискриминације, али и истакли која су могућа решења ових проблема из њихове перспективе.
Представница Удружења „Роми истраживачи“ представила је резултате истраживања о случајевима дискриминације на територији Војводине. Душан Марјановић, начелник Одељења за посредовање у запошљавању и планирање каријере у НСЗ, говорио је о програмима и мерама намењеним теже запошљивим категоријама, у које спадају и Роми, као и о програму самозапошљавања за особе ромске националности. Истакнута је сарадња и координација НСЗ и Центра за социјални рад у запошљавању корисника новчане социјалне помоћи, као и сарадња са два страна инвеститора у Новом Саду који су запослили већи број лица ромске националности. Указано је на проблем неповољне образовне структуре Рома и на потребу континуираног рада на њиховом мотивисању и укључивању у образовни систем и обуке за тржиште рада.
Позитиван пример и искуство у запошљавању Ромкиња истакла је Пава Новаков Чабриловски, власница предузећа „Пава плус“ д.о.о. из Панчева.
„У свом малом предузећу запошљавам шест Ромкиња и веома сам задовољна њиховим радом. Добро су се уклопиле у колектив, а и све послове обављају ревносно и тачно. Рачунам на њих и у будућности. Сматрам да је неопходно да сви заједно као друштво радимо на уклањању предрасуда и дамо шансу добрим и вредним људима којих међу ромском популацијом свакако има много“, истакла је Новаков Чабриловски, осврнувши се и на добру сарадњу са Националном службом за запошљавање, која је обезбедила све олакшице за запошљавање ових лица.
Резултати истраживања „Роми на тржишту рада“ као и главни закључци и смернице са пројекта, биће објављени на веб-страници www.diskriminacijanaposlu.rs.