Подизање свести о особама са инвалидитетом
Панчево | Догађај, датум објаве: 11. децембар 2018.
Прошле недеље у просторијама Удружења инвалида рада и особа са инвалидитетом у Панчеву, грађанима је представљена изложба слика чији су аутори чланови овог удружења. Изложба је реализована уз подршку Града Панчева, са циљем да се скрене пажња на ову категорију људи и допринос који могу да пруже заједници. Догађају је присуствовао и директор панчевачке филијале НСЗ Ђорђе Лукач.
На евиденцији Филијале Панчево НСЗ тренутно се налази 526 особа са инвалидитетом. Они се свакодневно суочавају са бројним потешкоћама, које су често невидљиве за окружење у којем живе. Највеће препреке су незапосленост, дискриминација, али и архитектонске баријере. Град Панчево све више пажње поклања суграђанима са инвалидитетом, тако да је обезбеђена приступачност објеката у јавним установама, а већина информација је на Брајевом писму. Финансирају се бројни пројекти, како би се лица укључила у друштвене и социјалне токове, али на томе треба још много заједнички радити. Један од пројеката је и одржавање ликовне колоније, што је за резултат имало изложбу слика коју су организовали чланови Удружења инвалида рада и особа са инвалидитетом.
Филијала Панчево НСЗ је и ове године кроз своју делатност дала значајан допринос у подизању компетенција и укључивању ОСИ на тржиште рада. У овој години се запослило 225 ОСИ, од тог броја више од 40 било је укључено у јавне радове, једно лице се запослило код послодавца путем мере за новa радна места, а једно лице је укључено у програм стручне праксе.
По јавном конкурсу по основу рефундације трошкова прилагођавања радног места запослено је једно лице, а по програму рефундације трошкова зараде лицу ангажованом на пружању подршке на радном месту - радна асистенција примљено је једно лице у својству ментора особи са инвалидитетом.
У Клуб за тражење посла је укључено у овој години шест особа са инвалидитетом, у Мотивационо-активациону обука 13 лица, Обуку за активно тражење посла 20. Сајмове запошљавања у Ковачици и Панчеву је посетило 69 ОСИ, а организована су вештачења Комисије за процену радне способности и донета решења за 143 лица.
И у наредној години се очекује веће укључивање ОСИ у мере запошљавања, јер се само подизањем свести свих нас о проблемима особа са инвалидитетом може створити толерантније друштво према људима који свакако могу много тога да пруже заједници.