Савремено пословање и предузетништво
Информационо-комуникационе технологије у занатству
Нови Сад | Догађај, датум објаве: 27. март 2018.
У оквиру пројекта „Повећање конкурентности и економски развој занатства кроз опремање и активности Занатског едукативног центра“, одржан је дводневни семинар „Савремено пословање и предузетништво, информационо-комуникационе технологије у занатству“. Семинар је одржан у просторијама Удружења самосталних занатлија Новог Сада, а присуствовао је велики број знатижељних предузетника, чланова удружења, који су заинтересовани да унапреде свој бизнис пратећи трендове и могућности које нуде нове технологије. Пројекат је подржала Развојна агенција Србије (РАС).
Предузетници, пре свега власници занатских радњи који се баве старим уметничким занатима и домаћом радиности из Новог Сада и околине, као и из целе Србије, али и из Хрватске и Босне и Херцеговине, имали су прилику да науче како да сами користе информационе технологије у сврху промоције своје делатности, односно интернет сајтове и друштвене мреже да би могли пласирати своје производе на глобалном тржишту.
„У област дигитализације у занатству ушли смо као први од 12 земаља југоисточне Европе и идемо два корака унапред, ако се узме у обзир да једино Србија од свих тих земаља нема усвојен закон о занатству“, истакао је Славко Новаковић, председник Удружења занатлија Новог Сада и додао: „Занати су изузетно еволуирали, сутра нас чека дигитализација и нећемо је дочекати неспремни. У Занатском едукативном центру будуће занатлије ће учити како да отварају радње, шта их чека у том периоду, шта би од законских оквира требало да поштују, како да спроводе дуални систем образовања. Радује ме чињеница да сваки дан имамо све више чланова и то младих. Нашој деци обезбедићемо занат на много модернији и лепши начин“.
Догађају су присуствовали и представници НСЗ Филијале Нови Сад и Градске управе за привреду Града Новог Сада, као дугогодишњи сарадници и партнери Удружења занатлија, а присутни су били и гости из Бугарске - Тома Симичијева, председница Регионалне занатске коморе из Пловдива и Емил Васиљев, извршни директор Балканског бироа за потпомагање средњег сталежа.
„Важно је да сачувамо и развијамо старе уметничке занате. Tо je важан задатак сваке земље, јер представља њено културно добро“, истакла је Тона Симичијева која је пренела Новосађанима, домаћинима Европске престонице културе 2021, искуства и активности из Пловдива, који је проглашен за Европску престоницу културе 2019. Да је размена искустава и информација добродошла, као и учење које из тога произилази, истакао је и Емил Васиљев, који је присутнима представио како се занатство развија у Бугарској, Албанији, Црној Гори и Босни и Херцеговини: „Дигитализација представља велику конкуренцију занатству и да би и даље постојало морамо га припремити за то, а изврсни примери постоје у Немачкој и другим западним земљама од којих можемо много да научимо“.
Национална служба за запошљавање као модеран јавни сервис користи све могућности које дигитална технологија нуди, са циљем да се незапосленима олакша и убрза потрага за послом, а послодавцима олакша пословање и ефикасно креирање кадровске политике.
„У том смислу развили смо читав низ електронских услуга и за послодавце и за незапослене које су доступне путем нашег интернет портала, од увида у понуду слободних послова на територији целе Србије, креирања радне биографије, добијања понуде послова на имејл адресу, до онлајн посредовања и других услуга“, истакла је Татјана Видовић, директорка Филијале Нови Сад НСЗ. Овом приликом заинтересованим предузетницима су представљени и актуелни јавни позиви НСЗ за 2018. годину, посебно они програми који одговарају потребама малих предузећа и занатских радњи.