Сајам запошљавања у Оџацима
За повољније пословно окружење
Сомбор | Догађај, 14. април 2016.
Сајам запошљавања у Оџацима, који је одржан јуче у сали хотела „Слобода“, посетило је више од 500 људи у потрази за послом, који су у директном контакту са послодавцима могли да представе своје професионалне карактеристике, информишу се о слободним радним местима и лично предају пријаву за запослење и радну биографију.
На сајму је учествовало 28 послодаваца са понудом од око 130 радних места. У већем броју су тражени шивачи, грађевински и радници у производњи, пекари, књиговође, економисти, продавци, итд. Међу послодавцима учесницима сајма била су и удружења која ће кроз реализацију јавних радова запослити особе са инвалидитетом.
Секула Тањевић, директор Филијале Сомбор НСЗ, рекао је да је у последње две године присутан тренд смањења броја незапослених у Западнобачком округу, чему је у великој мери допринео и долазак компаније “Магна ситинг” у Оџаке, која је запослила око хиљаду радника, углавном лица са евиденције НСЗ.
„То је доказ шта значи једна велика инвестиција за једну мању средину. Желим да истакнем и добру сарадњу са локалном самоуправом у Оџацима, која је препознала своју улогу у локалној политици запошљавања и већ неколико година издваја значајна средства за те намене, у сарадњи са НСЗ“, истакао је Тањевић.
Сајму запошљавања у Оџацима присуствовао је и заменик директора НСЗ Драган Сикимић, који је нагласио да ће НСЗ и Влада Републике Србије и ове године значајна средства усмерити за смањење стопе незапослености. Према његовим речима, НСЗ на располагању има 2,8 милијарди динара за активне мере запошљавања и 550 милиона за запошљавање особа са инвалидитетом, а тим мерама ће у овој години укупно бити обухваћено 131.000 особа. Истакавши да је 2016. проглашена годином предузетништва, Сикимић је навео да ће Влада Србије у овој години са 16 милијарди динара, од чега 4,4 милијарде бесповратно, подржати развој предузетништва, креирање повољнијег пословног окружења и развијање предузетничког духа.
„Све ове мере заједно ће вероватно већ у наредних пар месеци имати ефекте, али сигурно у току године и сигурно дугорочно, јер се српској привреди даје развојна компонента, значи не само да се задовоље реалне потребе привреде данас, већ и да се обезбеди развојна компонента, како бисмо могли да се лакше интегришемо у Европу, где и припадамо“, казао је Сикимић.