Запошљивост младих у ризику
За јаке младе
Београд | Догађај, 22. фебруар 2018.
Поводом Међународног дана социјалне правде, 20. фебруара, одржана је конференција у Кафе-бару „16“, социјалном предузећу које кроз обуке за конобаре и бармене младима који су користили услуге Свратишта помаже у проналаску посла и осамостаљивању
У Београду је одржана конференција „Запошљивост младих у ризику“, о могућностима за побољшање положаја младих из социјално и економски најугроженијих група, а са циљем да представници младих и привреде успоставе дијалог о начинима за повећање запошљивости. Посебно је истакнута важност дијалога младих и привреде за решавање тог проблема. Конференција је одржана поводом Међународног дана социјалне правде, а у складу са поводом и темом, место одржавања конференције био је Кафе-бар „16“, социјално предузеће које кроз обуке за конобаре и бармене младима који су користили услуге Свратишта помаже у проналаску посла и осамостаљивању.
Због високе стопе незапослености младих, а посебно оних из угрожених група, који имају посебан изазов у проналажењу посла и осамостаљивању, СОС Дечија села Србија започела су свеобухватни програм економског оснаживања младих, са циљем пружања подршке социјалном и економском оснаживању младих, припадника рањивих група. Основна улога Каријерног центра „Јаки млади“ је подршка у повећању запошљивости младих од 16 до 30 година из угрожених група са територије града Београда. Фокус је на младима са статусом детета без родитељског старања као и онима који су укључени у програме подршке породицама у ризику које спроводе СОС Дечија села. Услуге Центра јединствене су по томе што су усмерене не само на запошљавање, већ и на индивидуално психо-социјално саветовање и оснаживање ради задржавања запослења, што је неопходно због недостатка животних вештина и самопоуздања, који карактеришу ову циљну групу.
„Центар 'Јаки млади' почео је са радом у јануару 2017. и за нешто више од годину дана пружили смо услуге за више од 200 младих“, рекла је Александра Грубин, менаџерка пројекта „Јаки млади – одржива социјална инклузија и економска подршка младима у ризику“.
О мерама и политикама за запошљавање младих из ризичних група говориле су и представнице Националне службе за запошљавање.
Весна Живковић Костић, начелница Одељења за програме запошљавања и предузетништво у НСЗ - Филијала за град Београд, представила је актуелне програме за подршку запошљавању које спроводи НСЗ, као што су: субвенције за самозапошљавање, јавни позив за спровођење јавних радова и субвенције за послодавце за запошљавање теже запошљивих категорија, док је Марчела Вуинац Обућина, начелница Одељења за образовање и обуке, говорила о програмима стручног оспособљавања младих, као што су програм стручне праксе и програм стицања практичних знања.
Са програмом „Пракса за јаке младе“, који је спроведен током 2017. године, присутне је упознала Ирена Ђорђевић из НАЛЕД-а, истичући да је основни циљ подршка младима који су одрасли без родитељског старања, а кроз могућност да стекну прво радно искуство.
У другом делу конференције оргнизовани су сусрети у оквиру којих су млади, кроз разговор са представницима компанија, могли да кажу више о својим искуствима и потребама када је у питању тражење посла, док су им послодавци указивали на знања и вештине који су потребни за проналазак посла и развој каријере. Млади који користе услуге Центра „Јаки млади“, извели су кратак перформанс, кроз који су послодавцима приказали са каквим се све изазовима суочавају приликом потраге за послом.
У оквиру конференције представила су се и удружења која раде на повећању запошљивости младих: Центар за интеграцију младих, Центар за социјално превентивне активности „Григ“, Центар за позитивни развој деце и омладине „Цепора“, Добротворна организација Српске православне цркве „Човекољубље“, Центар за социјалну интеграцију деце и младих „Звезда“ и Центар за превенцију криминала и постпеналну помоћ „Неостарт“.
Једнаке шансе за све
Међународни дан социјалне правде, 20. фебруар, обележава се широм света са циљем борбе против сиромаштва и стварања једнаких шанси за све. Овај дан је подсетник на неопходност свакодневног залагања за борбу против социјалне искључености, као и на то да је неопходно обезбедити да сви имају приступ основним правима, као што су образовање, становање и социјална заштита.