Више од сто уговора за седам обука
Пирот | Догађај, 21. јануар 2019.
Сарадња Националне службе за запошљавање - Филијале Пирот, Града Пирота, невладине организације HELP и ZIP центра
У скупштинској сали Града Пирота потписани су уговори између НВО „HELP – Hilfe zur Selbsthilfe“ и више од 100 полазника са евиденције незапослених Филијале Пирот НСЗ, ради укључивања у једну од 7 обука за тржиште рада.
Сагледавајући потребе и захтеве локалног тржишта рада и повећану потражњу за одређеним занимањима, Филијала Пирот НСЗ и Град су кроз потписивање Споразума о сарадњи створили предуслове за организовање и спровођење обука за тржиште рада за 26 шивача, 20 руковалаца грађевинских машина за нискоградњу, 20 виљушкариста, 10 заваривача, 8 тесара, 10 армирача и 15 програмера.
Председник Града Пирота мр Владан Васић наводи да су обуке интервентна мера којом се поспешује запошљавање и начин да послодавци реализују потребу за обученом и оспособљеном радном снагом. Изразио је задовољство и што се велики број незапослених лица заинтересовао и препознао предности ове мере, односно могућност да стекну и усаврше своја знања и обезбеде бољу личну позицију на тржишту рада.
Драган Јенаћковић, в.д. директора Филијале Пирот НСЗ, наводи да је значајан број лица на евиденцији незапослених са основним образовањем или трогодишњим и четворогодишњим средњим образовањем, која су у статусу дугорочне незапослености, односно која дужи низ година безуспешно трагају за послом. „Неуспех је узрокован, пре свега, недостатком квалификација, радног искуства, али и застарелошћу знања и вештина. Обуке су одлична прилика, коју треба безусловно искористити, ради стицања нових знања или обнављања постојећих, чиме запослење постаје сасвим остварљив циљ“, рекао је Јенаћковић.
Представник ZIP центра Милош Цолић се у свом обраћању задржао на обуци за програмере и истакао да је пред Министарством за иновације и технолошки развој покренут пројекат вредан 7 милиона динара, од којих Министарство обезбеђује 6, а Град Пирот милион динара. Пројекат ће се реализовати на два колосека: израда заједничког радног простора и тренинг центра и реализација обука из области ИТ технологија за укупно 45 полазника (које ће се спроводити по фазама). Циљ пројекта је формирање ИТ заједнице из области програмерства, дизајна и дигиталног маркетинга.
Још један партнер у реализацији обука за тржиште рада је невладина организација HELP, која је кроз спровођење потребних тендера обезбедила извођаче обука, те ће обуку за шиваче реализовати Раднички универзитет из Ниша, а остале обуке „NS Pro grоup“ из Новог Сада. Иначе, сама активност је саставни део регионалног пројекта који се спроводи уз помоћ и финансирање немачке владе. Укупна вредност обука ја 2,5 милиона динара.
Очекује се да ће 70% полазника који успешно заврше једну од обука, успети да се запосле ове године.