Важна улога НСЗ у покретању бизниса
Ужице | Догађај, 20. септембар 2019.
После вишегодишњег боравка у Норвешкој, где је са породицом отишао у потрази за послом, Ужичанин Дејан Требињац, доктор стоматологије, решио је да своју професионалну каријеру започне у родном граду.
Уз подршку Националне службе за запошљавање, Требињац је отворио приватну стоматолошку ординацију, која полако почиње да прима пацијенте, чиме је знатно порасло лично задовољство власника.
Као неко ко се пословно остварио и у својој земљи и у иностранству, Требињац каже да је боље и лакше међу својим људима.
„Не треба се заваравати, свакако је лакше међу својим људима, у својој земљи. Чињеница је да нам нису врата отворена баш толико као што мислимо или прижељкујемо. Конкретно, за доктора стоматологије је јако тешко, траже се посебни, врло тешки услови. Стоматолошка служба, која је комплетно приватна на западу, и у Норвешкој је врло затворена за стране стоматологе, тако да сам се одлучио да своју професионалну причу наставим овде, у родном граду“, прича Дејан.
Као корисник субвенције за самозапошљавање, коју је добио удруженим средствима НСЗ и Града Ужица, каже да му је Национална служба веома помогла и да је њена улога у свету предузетништва веома важна: „Сваки материјални подстицај када сте на неком почетку је добродошао. Ово је јако добар гест НСЗ и Града Ужица, који су обезбедили фонд и помажу почетнике. Он заиста омогућава да се употпуни или комплетира нека ваша замисао о бизнису, није кључна помоћ, поготову када је у питању нешто јако скупо, као стоматологија и опремање ординације, али доста може да помогне у финиширању приче, да омогући, на пример, куповину рендгена као помоћно дијагностичко средство, што је случај у мом послу“.
Требињац врло радо даје и поруку младим људима који тек завршавају факултете и који су у недоумици да ли тражити своју шансу у иностранству.
„Свакако треба скупити храброст за такав потез. Храброст управо опредељује сваког човека да започне свој живот у иностранству. Неко има у себи тај потенцијал, неко не. Младост и потенцијал за учење су такође веома важне одреднице за овај корак“, истиче на крају Требињац.
Ове године је у Филијали Ужице НСЗ поднето близу 300 захтева за програм самозапошљавања, а одобрено је негде око 140, из средстава НСЗ и локалних самоуправа. Више од половине захтева поднетих ужичкој филијали било је из града Ужица и Бајине Баште.
„Оно што је веома занимљиво је одрживост започетих бизниса, која је заиста на завидном нивоу. Негде око 75%, дакле више од три четвртине започетих бизниса наставља да функционише и након истека уговорне обавезе од 12 месеци“, истакао је Милија Веснић, организатор програма запошљавања у Филијали Ужице НСЗ.