Сајам образовања у Суботици
Спрега школе и привреде
Суботица | Догађај, 24. април 2015.
Техничка школа из Суботице, у сарадњи са активима директора суботичких основних и средњих школа, Градом Суботица и суботичком филијалом Националне службе за запошљавање, организовала је 11. Сајам образовања, 21. и 22. априла, у Техничкој школи. Манифестацији су присуствовали представници средњих школа из Суботице и Бачке Тополе, високошколских установа, Инфостуда.
Сајам је организован у циљу повећања општег нивоа информисаности ученика и родитеља о образовним понудама средњих школа и факултета, али и са намером да се ученици упознају са светом рада и занимања у циљу лакшег и квалитетнијег избора будућег професионалног позива.
Током првог дана манифестације одржан је округли сто на тему „Дуално образовање“. Присуствовали су директори свих средњих школа из Суботице и Бачке Тополе, директори основних школа, Љубен Христов и Блашко Стантић из Градске управе, Борислав Станичков, начелник Школске управе Западнобачког и Севернобачког округа, као и представници суботичке филијале НСЗ.
За дуално образовање неопходна је јака спрега између школа и привреде. Образовни профили креирају се у складу са потребама конкретних предузећа која директно учествују у процесу образовања. Из тога следи да су за дуално образовање поред школа неопходна и предузећа којима су потребни радници.
„Техничка школа учествује у програму у сарадњи са ГИЗ-ом и Министарством просвете, где ће послодавци бити партнери са којима ћемо сарађивати и у њиховим фабрикама образовати наше ученике. У првом разреду се одвија пракса у нашој школи, а већ у јуну блок-пракса од 60 часова одвијаће се у фабрикама. На другој години имаће праксу два дана недељно, која ће се одвијати скоро у потпуности у предузећима. У трећем разреду се пракса повећава на три дана недељно“, рекао је Иван Бајић, директор Техничке школе из Суботице.
На штанду НСЗ ученици завршних одељења основних и средњих школа су имали прилику да добију све неопходне информације из области професионалне оријентације, о актуелном стању на тржишту рада и слично. Ученицима је била доступна и електронска верзија „Водича за избор занимања“.