Реализација ЛАПЗ-а у Средњобанатском округу
Зрењанин | Догађај, 31. јул 2019.
И ове године локалне самоуправе Средњобанатског округа укључиле су се у креирање и финансирање локалних акционих планова запошљавања (ЛАПЗ). Према овим плановима и у складу са удруженим финансијским средствима општина и НСЗ, почела је реализација мера активне политике запошљавања на територији Житишта и Новог Бечеја, а ускоро и у Новој Црњи.
У општини Житиште редовно се издвајају средства за активне мере запошљавања. Ове године издвојено је преко 8 милиона динара, од чега је 4,2 милиона издвојила општина Житиште, а 3,9 милиона динара су средства НСЗ. Евалуација примене активних мера по ЛАПЗ-у у протеклом периоду показује добре ефекте, те је општина опредељена за континуирано унапређење локалне политике запошљавања. Ове године реализују се ново запошљавање, јавни радови и стручна пракса, као мере које ће обезбедити радно ангажовање преко 50 незапослених и побољшати укупан пословни амбијент.
У просторијама Општине Житиште 29. јула свечано су додељени уговори послодавцима који су остварили право на субвенцију за отварање нових радних места за теже запошљива лица са евиденције незапослених. За овај програм опредељена су 2 милиона динара, односно субвенције за отварање нових радних места у једнократном износу од по 200.000 динара одобрене су за 10 послодаваца који припадају приватном сектору.
„Ово је програм који Општина Житиште и НСЗ већ 10 година остварују и веома смо задовољни оним што смо постигли сарадњом са НСЗ. Имамо и своје програме које активирамо у зависности од потреба послодаваца или правних лица. Надам се да ће се овај број увећати, односно да ће бити и више оних који ће желети да буду део овог програма“, истакао је председник Општине Житиште Митар Вучуревић.
Присутнима су се обратили и председница Локалног савета за запошљавање у Житишту Јелена Травар Миљевић и начелница Одељења за програме запошљавања, предузетништво и образовање и обуке у Филијали за запошљавање Зрењанин Мирјана Ћулибрк, а догађају је присуствовала и начелница Средњобанатског округа Снежана Вучуревић.
Еколошке активности обављају се на три јавна рада у општини Житиште, а укључена су 32 теже запошљива лица са евиденције испоставе Филијале Зрењанин НСЗ у Житишту. Активности на два јавна рада обављају се на територији насељених места општине Житиште, а трећи јавни рад у Равном Топловцу.
У програм стручне праксе укључиће се 10 лица. Као и по републичком јавном позиву, стручна пракса траје најдуже 12 месеци, а укључена лица добијају новчану накнаду, зависно од степена стручне спреме: 16.000 динара за лица са завршеном средњом школом, 18.000 за лица која су завршила високу школу, а за лица са завршеним четворогодишњим високим образовањем 20.000 динара.
Локална политика запошљавања интегрисана је у политику развоја и на нивоу општине Нови Бечеј. У овој општини процењено је да ће најбоље резултате дати подршка запошљавању теже запошљивих категорија кроз програм јавних радова, као и подстицај креирању нових радних места путем програма новог запошљавања и самозапошљавања. Суфинасирањем је обезбеђено укупно 7,3 милиона динара за реализацију активних мера.
Јавни позив за организовање спровођења јавних радова у општини Нови Бечеј садржао је услове као и републички позив за ову активну меру, а такође је предвиђена и месечна плата од 22.000 динара за пун фонд радних сати. Активности на 3 јавна рада обавља 40 лица са евиденције испоставе Филијале Зрењанин у Новом Бечеју.
За двоје незапослених са територије општине Нови Бечеј обезбеђено је регистровање нове делатности уз подршку програма самозапошљавања, док је уз субвенцију за ново запошљавање у износу од по 200.000 динара омогућено опремање радних места за четворо лица са евиденције.
Запошљавање на новоотвореним радним местима и укључивање младих на стручну праксу су два подстицајна програма чија се реализација очекује на територији општине Нова Црња. Општина Нова Црња по ЛАПЗ-у је издвојила 1,27 милиона динара, што уз 1,15 милиона динара НСЗ износи 2,42 милиона за финансирање ових активних мера.
Филијала за запошљавање Зрењанин пружала је стручну и техничку подршку при реализацији програма запошљавања по локалним акционим плановима запошљавања. Циљеви регионалне, односно општинске политике запошљавања за ЛАПЗ креирају се полазећи од НАПЗ-а, уз сагледавање прилика на локалном тржишту рада. Један од елемената децентрализације политике запошљавања на локалном нивоу постиже се детектовањем делатности које изискују материјална улагања, као и циљних група које је нужно додатно финансијски подржати.