Презентација јавних позива у Рачи и Баточини
Крагујевац | Догађај, 13. март 2020.
Национална служба за запошљавање - Филијала Крагујевац је ове недеље организовала презентацију 13 јавних позива за реализацију програма и мера НСЗ у две општине које припадају Шумадијском округу, у Рачи и Баточини.
Презентације су подржане од стране локалних самоуправа, са којима већ годинама НСЗ успешно сарађује и које препознају важност и значај услуга и мера које пружа НСЗ. Добра сарадња огледа се и у реализованим споразумима о суфинансирању програма и мера активне политике запошљавања у 2019. години. Добра пракса се наставља и ове године, па су тако и општине Рача и Баточина издвојиле средства за заједничку реализцију програма и мера у складу са потребама локалног тржишта рада.
Презентацијама је присуствовало 70 послодавца, како из приватног тако и из јавног сектора, а најбројнији су били они који до сада нису користили програме и мере активне политике запошљавања.
Директорка Филијале Крагујевац НСЗ Горица Бачанин истакла је важност сарадње са послодавцима, локалном самоуправом и образовним институцијама и насгласила да се само заједничким деловањем може превазићи проблем незапослености и наћи одговарајући кадар за нова радна места.
„Презентација јавних позива није само прилика да се упознате са услугама и мерама које пружа НСЗ, од посредовања до финансијске помоћи приликом запошљавања лица са евиденције, већ и прилика да на основу вашег пословног искуства дате предлоге и сугестије, као и да истакнете све проблеме са којима се сусрећете приликом запошљавања“, нагласила је директорка Бачанин.
Пре коришћења финансијских програма и мера, послодавцима у налажењу одговарајућих радника највише може помоћи управо НСЗ. Начелница посредовања Весна Миловановић са својим колегама из испостава упутила је послодавце како наједноставније да се обрате Националној служби, како би им из постојеће базе упутила на разговор незапослена лица која одговарају потребама и захтевима одређеног радног места.
Сет мера који је намењен запошљавању лица из категорије теже запошљивих - субвенције послодавцима, јавни радови, програми за запошљавање незапослених особа са инвалидитетом - представила је Јелена Зорнић, начелница Одељења за програме, предузетништво, образовање и обуке. Поред основних карактеристика наведених програма, посебан акценат је стављен на разлике и измене у односу на претходне јавне позиве, као и на значајно веће износе по готово свим програмима.
Такође, осврнула се и на реализацију споразума о суфинансирању програма и мера са локалним самоуправама и истакла да је то један од начина да се реше проблеми запошљавања на локалном тржишту рада.
Јавне позиве из области додатног образовања и обука представиле су Виолета Димитријевић и Бојана Вучетић, организатори образовања одраслих. Присутнима су презентовани програми које НСЗ већ годинама спроводи: стручна пракса, обука на захтев послодавца, програм стицања практичних знања. Посебан акценат је стављен на два нова програма, намењена незапосленим младима са средњим и високим образовањем без радног искуства у струци, а који су доста измењени у односу на прошлу годину.
Презентацијама у општини Рача и Баточина присуствовали су и представници локалне самоуправе, који су истакли значај сарадње са Националном службом за запошљавање. Презентација је била прилика да се упознају и са проблемима локалних послодаваца и да чују њихове предлоге и сугестије, а све у циљу побољшања привредне климе.
Сви присутни су имали могућност да постављају питања, али и да дају своје предлоге за иновирање и измене мера и програма. Дискусија присутних у већини случајева односила се на проблем обезбеђивања лица са одговарајућим знањима и вештинама. Како би сагледали планове послодаваца у смислу будућег запошљавања и коришћења мера, али и као основ за планирање будућих активности, сви присутни послодавци попунили су и кратак упитник. То је била и прилика да оцене значај презентовања услуга и мера НСЗ, као и квалитет добијених информација. Сви послодавци су организовање оваквих састанака оценили врло позитивно, са предлозима да се можда и чешће организују. Такође, договорени су и обиласци послодаваца, како би се у непосредном контакту сагледале потребе за радном снагом као и начини обезбеђивања.