Обука за младе Београђане
Пословне вештине кључне за посао
Београд | Догађај, 31. јануар 2018.
На Машинском факултету у Београду је крајем јануара 48 студената и незапослених младих дипломаца добило сертификате након успешно завршених тренинга за стицање пословних вештина кључних за добијање и успешно обављање посла.
Пројекат „Bootcamp тренинзи: пословне вештине кључне за посао“ реализовало је удружење грађана „Центар за пословне тренинге“, основано од стране стартап компаније „SciEd Technologies“, настале у оквиру Пословно-технолошког инкубатора београдских техничких факултета. Обуку за младе Београђане финансирало је Министарство омладине и спорта Републике Србије, а подржала и Национална служба за запошљавање.
„Идеја је да се млади кроз интензивне тренинге у релативно кратком року обуче и припреме да лакше дођу до свог првог посла. Циљ је да се премости јаз у периоду након дипломирања до уласка младих људи у свет рада, односно да смањимо раскорак између њиховог знања стеченог током школовања, с једне стране и захтева привреде и тржишта с друге. Познавање ових вештина у данашње време би требало да се подразумева, а факултети би требало да их имају интегрисане у наставни програм. Међутим, школство се у пракси више бави примарним стручним делом, због чега нам привреда указује да младим кандидатима за посао и даље недостају неке практичне ствари, односно управо овакве вештине“, објашњава руководилац пројекта Ненад Митровић.
Ова обука, као сплет мултидисциплинарних тренинга, за студенте је била организована два пута недељно током два и по месеца, док се за незапослене младе одвијала интензивним темпом током свега три недеље. У првој недељи училе су се такозване меке пословне вештине, као што су вештина комуникације, представљања и преговарања, пословна етика и бонтон. У другој недељи су организоване радионице на тему решавања пословних проблема уз употребу алата за структурализовање и анализу. Ту су се у обуку укључивале велике компаније и полазницима задавале реалне проблеме које су они решавали методом студије случаја. Трећа недеља је била резервисана за писање радне биографије (CV), мотивационог и контактног писма, а компанијски стручњаци за људске ресурсе симулирали су интервјуе за посао и потом оцењивали полазнике.
„Обука је била организована у два циклуса, један за дипломце, а други за студенте завршних година факултета. Иако сам студент друге године, пријавио сам се јер ми се учинила занимљивом прилика да научим нешто ново. Предавачи су били професори са факултета и били су сјајни. Обука ми је веома користила, а програм је, у суштини, повезан са оним што студирам, тако да сам могао да надоградим знање. Сјајно је било и то што смо се сусрели са представницима компанија које су подржале пројекат, а у мом случају то су били ВИП, Сосијете женерал банка и НИС“, прича Ратко, студент друге године Факултета организационих наука.
Александра се у обуку за стицање пословних вештина укључила као полазник докторских студија на Машинском факултету, желећи да унапреди ниво своје комуникације са студентима.
„Завршила сам основне и мастер студије и сада сам на докторским студијама. На факултету радим као сарадник, а радим и у још једној приватној фирми. Пошто као демонстратор - сарадник држим вежбе студентима, ова обука ми је била потребна да усавршим своје презентационе и комуникацијске вештине, да научим како да се ослободим пред публиком и уопште унапредим свој начин размишљања. Нарочито ће ми користити све што сам научила о анализи пословног проблема и његовом разлагању на мање целине“, каже Александра.