Конференција „Јавно-приватни дијалог за развој“ у организацији НАЛЕД-а
Београд | Догађај, 29. јун 2018.
Према истраживањима која су спроведена за потребе НАЛЕД-а, највећа препрека за спровођење дијалога за јавни сектор је недостатак времена да се привреда укључи у дијалог. Шта предузети да се привредници укључе у јавне расправе и доношење законских регулатива? О комуникацији између привредника и државе данас се говорило на Међународној конференцији „Jавно-приватни дијалог за развој“, у хотелу Хајат.
Поред представљања искустава и значаја приватног сектора у вези са применом прописа у Републици Србији, повод за организовање конференције је почетак организовања четворогодишњег пројекта за подстицање јавно-приватног дијалога у Србији, који финансира Америчка агенција за међународни развој, а спроводи НАЛЕД у сарадњи са Републичким секретаријатом за јавне политике Владе Републике Србије.
Присутнима се обратио амбасадор САД у Републици Србији Кајл Скат, који је истакао значај и важност јавно-приватног дијалога као процеса комуникације између грађана, привреде и организација цивилног друштва с једне стране и државе и локалне самоуправе са друге стране, јавних предузећа и других институција. Скат је рекао да је овај пројекат представља директно партнерство између САД и Србије.
У првој години пројекта изабрана су три привредна удружења којима ће се пружати подршка у јавно-приватном дијалогу и три приоритетне реформске теме на којима ће заједно радити држава и пословна заједница.
Савез пчеларских организација Србије је иницирао тему решавања проблема тровања пчела у Србији, Удружење за развој предузетништва се залаже за унапређење система паушалног опорезивања, а Удружење „Агрокластер Србије“ за укидање регулаторних препрека развоју органске производње.
Кључне активности и очекивани резултати у периоду 2018-2021. су изградња капацитета за јавно-приватни дијалог у државним институцијама и шест изабраних привредних удружења или организација цивилног друштва, затим подршка у заговарању и имплементацији шест кључних реформи за побољшање привредног амбијента, као и израда првог водича онлајн тренинг програма, модела и алата за јавно-приватни дијалог.
„Једну од највећих промена у области јавно-правног дијалога постигли смо крајем 2014. године, када је Влада прихватила иницијативу да оформимо заједничка тела ресорних институција привреде и цивилних друштва у кључним областима за унапређење услова пословања. Тако је настала стручна група Владе Републике Србије за борбу против сиве економије“, рекао је Александар Ружевић, председник Управног одбора НАЛЕД-а и генерални директор Coca-Cola HBC за Србију и Црну Гору.
„Показало се да је дијалог између привреде и државе најделотворнији када привреду заступају удружења. Чак 80% асоцијација је сарађивало са институцијама и половина њихових предлога је прихваћена“, додао је Ружевић.
Национална алијанса за локални економски развој (НАЛЕД) је независно, непрофитно и нестраначко удружење компанија, општина и организација цивилног друштва, које заједничким снагама континуирано раде на стварању бољих услова за живот и рад у Србији. Од свог оснивања 2006. године до данас, НАЛЕД је израстао у највећу приватно-јавну асоцијацију, која окупља више од 300 чланова, док мрежу партнера чини преко 100 државних институција и међународних организација.
Циљ пројекта је да представници привреде и државе пронађу најефикасније механизме за унапређење јавно-приватног дијалога, а крајњи циљ је да се подстакне предузетништво и легално пословање, смањи административно оптерећење државе и привреде и повећа наплата јавних прихода.
Конференцији је у име Националне службе за запошљавање присуствовао директор НСЗ Зоран Мартиновић.