Сајам предузетништва у Ваљеву
Како до сопственог посла
Ваљево | Догађај, 24. октобар 2016.
На Десетом сајму предузетништва, који је 20. октобра одржан у Ваљеву, представљено је око 200 предузетничких иницијатива. У оквиру пројекта „Шанса за нови почетак“, сајам су организовали Српска асоцијација менаџера (САМ), агенција DNA Communications и Америчка агенција за међународни развој (УСАИД), уз подршку локалних партнера - Града Ваљева, Регионалне привредне коморе Ваљево и Националне службе за запошљавање.
„Шанса за нови почетак“ је пројекат за развој предузетништва, који има за циљ да охрабри младе људе да се баве предузетништвом, али и да подстакне раднике који ће остати без посла у процесу реструктурирања да користећи своје знање и ресурсе покрену сопствени посао.
Око 400 посетилаца је имало прилику да чује више о предузетништву и предузетничким идејама, а представљене су и организације и институције којима се могу обратити за даље информације и савете. Презентоване предузетничке иницијативе осмишљене су на основу вишемесечног истраживања и у складу са специфичностима и потребама сваког региона у Србији. По висини инвестиције и делатностима иницијативе су разврстане у 4 области: производњу, услуге, трговину и пољопривреду.
Градоначелник Ваљева др Слободан Гвозденовић изразио је задовољство што се јубиларни Сајам предузетништва одржава баш у Ваљеву.
„Након свих успона и падова, у последње време предузетништво у Ваљеву има тренд раста, уз апсолутну подршку локалне самоуправе. У ери интернета и комуникација, посебно место у предузетништву заузимају млади, а очекујем да ће Ваљево убудуће имати важно место на предузетничкој мапи Србије“, рекао је градоначелник приликом отварања сајма.
Поред представника организатора и градоначелника, о значају Сајма предузетништва на отварању су говорили и Петар Николић, потпредседник РПК Ваљево и Михаило Милутиновић, директор Филијале Ваљево НСЗ, који је истакао значај мера активне политике запошљавања којима се подстиче предузетништво, као и значај сарадње са локалном самоуправом. Милутиновић је изразио очекивање да ће у следећој години више новца из локалног буџета бити опредељено за самозапошљавање.
Десетак локалних организација представило је своје програме подршке за покретање малог бизниса, док су у оквиру пратећег програма посетиоци имали прилику да присуствују едукативним предавањима. Јасмина Андрић, из НСЗ Филијале Ваљево, представила је мере активне политике запошљавања, Марица Премовић, из РПК Србије, говорила је о могућностима које пружа франшизно пословање, а Филип Ђоковић, са Универзитета „Сингидунум“, о анализи изводљивости и пословним моделима успешног предузетничког бизниса. Успешни предузетници - Иван Пантелић (Stiv Solutionis), Мирјана Урошевић (ДЕТА ПХ), Данијела Гајић (Образовни центар „Смарт“) и Јован Сипић (PR Lora Sweet Classik) - поделили су са посетиоцима своја искуства из праксе.