Самохране мајке и тржиште рада
Јачање људских права
Крагујевац | Догађај, 10. март 2015.
Фондација „Ана и Владе Дивац“ у партнерству са удружењем „Јелек“ реализује пројекат „Јачање људских права и економско оснаживање самохраних мајки у Србији“. Пројекат финансијски подржава Делегација Европске уније у Републици Србији, у оквиру Европског инструмента за демократију и људска права 2013. Циљ пројекта је да подигне квалитет живота самохраних мајки у Србији и подстакне њихово активно учешће у друштву, у правцу јачања институционалне подршке и економског оснаживања једнородитељских породица.
У оквиру пројекта, у Скупштини града Крагујевца организован је и први округли сто под називом „Самохране мајке и тржиште рада у Крагујевцу“, на коме се говорило о положају самохраних мајки и њихових породица, заштити права и доступности програма за економско оснаживање. Удружење „Јелек“ је званично покренуло иницијативу и предало захтев Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, за измене и допуне Породичног закона, Закона о финансијској подршци породицама са децом и Закона о раду. Састанку су присуствовали Гордана Дамњановић, чланица Градског већа за здравство и социјална питања, Ивона Гвозденовић, координаторка пројекта, Марија Ристић, представница Националне службе за запошљавање, удружења из Крагујевца, као и предузетнице које су уз помоћ гранта Фондације „Ана и Владе Дивац“ започеле сопствени посао.
„У последњих неколико година подржали смо више од 30 породица кроз помоћ у изградњи кућа, доделу економских грантова и психолошку подршку. Током рада са самохраним родитељима идентификовали смо велики број проблема. Реализација пројекта има два сегмента деловања. С једне стране, усмерен је на јачање институционалне подршке кроз предложене измене и допуне одређених закона и подршку развоју услуга намењених овој групи, а са друге стране је усмерен ка јачању економске независности самохраних родитеља, кроз доделу грантова за самозапошљавање“, истакла је Ивона Гвозденовић, координаторка пројекта из Фондације „Ана и Владе Дивац“.
Град Крагујевац, према речима др Гордане Дамњановић, подржава овакву иницијативу, као и све програме економског оснаживања и развоја услуга намењених подршци и помоћи самохраним родитељима.
„На евиденцији Националне службе за запошљавање у Шумадији евидентирано је 709 самохраних мајки, од чега 471 у Крагујевцу. Њима су доступни програми додатног образовања, преквалификације, тренинзи за активно тражење посла, субвенције по основу програма самозапошљавања, као и похађање програма основног образовања одраслих за жене које немају завршену основну школу“, истакла је Марија Ристић из филијале Националне службе за запошљавање.
Такође, кроз овај пројекат додељено је десет грантова за покретање сопственог посла, у вредности од по 1000 евра. Два гранта одобрена су предузетницама, самохраним мајкама из Крагујевца.