Одржан Tрећи сајам стипендија на Универзитету у Београду
До стипендије - никад лакше
Београд | Догађај, 19. октобар 2016.
На Универзитету у Београду, 5. и 6. октобра, одржан је Сајам стипендија, који је и ове године посетио велики број студената у потрази за саветима и информацијама о наставку студирања и усавршавању у земљи и иностранству.
Поред државних институција, фондова и невладиних организација, на сајму су учествовале и амбасаде, компаније и установе које додељују стипендије. Манифестацију је посетило око три хиљаде студената, а учествовало преко 60 различитих институција.
Сајам стипендија су отворили академик Владимир Бумбаширевић, ректор Универзитета у Београду и Љубиша Антонијевић, помоћник министра за ученички стандард и инвестиције Министарства просвете, науке и технолошког развоја. Свечаном отварању присуствовали су представници дипломатског кора амбасада Аргентине, Италије, Канаде, Аустрије, Француске, Чешке, Кореје, Немачке, Мађарске, Црне Горе, Делегације ЕУ, представници фондација, компанија и установа.
„Ове године први пут имамо волонтере. Пријавило се доста студената, али изабрали смо њих четрдесет. Једни су задужени за логистику, други за фотографисање, трећи за добродошлицу. Много су нам помогли“, рекла је Марија Јовановић, координаторка сајма.
У оквиру уводног дела програма посетиоци су имали прилику да присуствују презентацијама и предавањима. Презентацију „Мобилност студената, наставника и истраживача Универзитета у Београду“ одржао је Павле Иветић, из Сектора за међународну и међууниверзитетску сарадњу Универзитета у Београду, а презентацију „Како до стипендије Фонда за младе таленте?“ Милош Радосављевић, координатор радне групе Фонда за младе таленте „Доситеја“.
О могућностима за мобилност у оквиру програма Европске комисије „Ерасмус плус“, „Ерасмус мундус“ и CEEPUS говорио је Штефен Худолин, шеф Операције 2 Европске делегације у Србији, док је услове о стипендирању студената кроз задужбине и фондове Универзитета у Београду предочила Гордана Илић Поповић, секретарка Задужбина и фондова Универзитета у Београду.
О каријерном информисању и саветовању студената о могућностима за наставак студија говорила је Ана Јанковић Баровић, координаторка програма Центра за развој каријере и саветовања студената Универзитета у Београду. Предавање под називом „Технике полагања међународно признатих испита страних језика“, одржала је проф. др Јулијана Вучо, продекан за међународну сарадњу Филолошког факултета, са својим тимом сарадника.
Другог дана, у оквиру излагачког дела сајма, учесници су представили своје програме и пружали савете и смернице студентима. Организовано је тридесет информативно-консултативних сесија стипендитора и студената, уз шеснаест презентација у оквиру пратећег програма „15 савета за 15 минута“.
„Први пут сам на једном оваквом сајму. У први мах ми се све чинило компликовано - како да дођемо до стипендија. Нисам ни знала колико могућности имамо и како лако можемо да одемо у иностранство. Заинтересована сам за неку језичку стипендију, јер сам студент германистике“, каже Милица Рончевић, студенткиња Филолошког факултета.
За све који нису могли да присуствују сајму, организовано је праћење преко интернета. Процењује се да је око 900 људи пратило овај програм.
„Универзитет у Београду је организацијом ове манифестације имао жељу да подигне ниво информисаности студената о могућностима наставка студија у Србији и иностранству, о условима које би требало да испуњавају да би успешно уписали жељене студије, вештинама које су им потребне приликом пријаве, правовремене информисаности, целоживотног учења и мобилности“, рекла је Марија Јовановић, координаторка пројекта.