Светски трендови у запошљавању
Шанса Србије
Нови Сад | Догађај, 16. децембар 2016.
У оквиру пројекта „Креативна зона за младе 21. века“, на новосадском „Спенсу“ је 15. децембра одржано предавање под називом „Светски трендови у запошљавању - шанса Србије“.
Повод за окупљање је тренутак шире друштвене и медијске пажње фокусиране на предузетничко и дуално образовање и примену знања уз друштвено одговорно деловање. Удружење „Интерарт“, организатор догађаја, на овај начин омогућава мултимедијални мост између савремених тема и амбициозних кадрова Србије у функцији њиховог личног развоја. Предавање је имало за циљ да се знањем и идејама охрабре млади, незапослени људи и да кроз путању предузетништва и нових светских модела запошљавања, као што су аутсорсинг (outsoursing), фриленс (freelance) и стартап (start up) обезбеде своју егзистенцију.
Присутнима су се обратили Павле Почуч, заменик покрајинског секретара за привреду и туризам и Небојша Кукић, директор Покрајинске службе за запошљавање (ПЗС), који су представили мере и активности подршке приватном бизнису кроз републичке и покрајинске фoндове.
„Женско предузетништво је нешто што је апострофирано и посебно подржано. Поред финансијске помоћи, Покрајинска влада пружа подршку и кроз доквалификације у Едукативном центру Војводине, како би незапослени стекли знања и искуство за занимања за која се нису школовали“, рекао је Почуч, надовезујући се на констатацију директора ПСЗ о важности дуалног образовања и стицања искуства већ током школовања, како би млади људи били што припремљенији за тржиште рада и предузетништво.
Представници НСЗ Филијале Нови Сад су кроз презентацију и неформални разговор дали прецизна упуства о корацима које незапослени треба да прођу од рађања бизнис идеје до њене реализације и о директној информативној, саветодавној и финансијској подршци Националне службе будућим предузетницима и садашњим власницима малих и средњих предузећима.
„Будући предузетници могу очекивати подршку Националне службе за запошљавање у разради идеје и њеној припреми за реализацију, а на то се потенцијално надовезује и финансијска подршка у виду субвенције, као и услуга менторинга“, истакао је саветник за развој предузетништва Драган Бјелановић.
Директне мере подршке НСЗ, када је у питању предузетништво и мала и средња предузећа, само у току ове године користило је преко 4.000 лица: информативно-саветодавне услуге за будуће предузетнике (1.949), едукативне услуге за будуће предузетнике (1.336), менторинг за почетнике у послу (19), стручна пракса (234), стицање практичних знања (13), обуке на захтев послодавца (10), субвенције за отварање нових радних места (165), субвенције за запошљавање корисника новчане социјалне помоћи (1), јавни радови (336), субвенције за самозапошљавање (229), субвенције за особе са инвалидитетом (ОСИ) без радног искуства (45), прилагођавање радног места за ОСИ (2), радна асистенција за ОСИ (2), приправници - ИПА 2012 (5).