115 година синдикалне борбе у Србији
Краљево | Догађај, 30. април 2018.
Поводом обележавања 27. априла, Дана Савеза самосталних синдиката Србије, Веће СССС за град Краљево приредило је свечану седницу Већа Самосталних синдиката Србије.
Поред бројних гостију, међу којима су били челници града Краљева и Рашког управног округа, директори краљевачких локалних и републичких јавних предузећа и установа, представници синдиката градова и општина Србије, седници су присуствовали и потпредседник Владе Републике Србије и министар трговине, туризма и телекомуникација Расим Љајић и министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Ђорђевић.
Како је истакао председник Већа Самосталних синдиката Србије Љубисав Орбовић, борбе пре 115 година, када је основан Раднички савез Србије, и данас – исте су: борба за осам сати рада, борба за већу и бољу надницу од које може пристојно да се живи. Потреба за синдикалним организовањем је постојала и постоји и даље. „Синдикат се неће одрећи своје идеологије, изворних принципа синдикализма и програмских циљева настављајући борбу за праведнији живот запослених“, рекао је Орбовић.
Потпредседник Владе и министар Расим Љајић је истакао да су синдикати одиграли веома важну улогу у свим земљама које су се налазиле у процесу транзиције: „Сигуран сам да и ово ново време изискује потребу за перманентним социјалним дијалогом и важном улогом синдиката на свим нивоима. Зато је важно истаћи, и овде у Краљеву и у свим локалним срединама, да социјални дијалог потиче најпре од синдикалног, па досеже до државног и националног нивоа“.
Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Ђорђевић је нагласио да веза и сарадња између синдиката, послодаваца и државе постоји: „Био сам и радник и послодавац пре него што сам почео да радим за државу. Врло добро знам како је бити и једно и друго, шта тишти и једне и друге. Учинићу све да оно што тишти раднике и послодавце мењамо. Тај посао никада неће бити доведен до краја, али ћемо се залагати за суштинске промене. Морате да схватите да у држави имате пријатеља а не непријатеља. Морамо да имамо сталне разговоре да би било боље“.
„Приликом отварања било ког производног погона неопходно је да постоји социјални дијалог између послодаваца и представника синдиката“, рекао је градоначелник Краљева др Предраг Терзић и додао: „То је важно због радно правних услова које је неопходно дефинисати при самом почетку рада неког предузећа, али и током функционисања. Синдикат треба да има корективну улогу за све грешке послодаваца, а представници синдиката треба да заједничким снагама са послодавцем сарађују како би резултати рада били бољи“.
Закључено је да се акценат деловања синдиката ставља на повећање зарада у Србији, што би требало да задржи младе да не одлазе у иностранство, будући да око 30.000 младих годишње оде из земље. Два репрезентативна синдиката – „Независност“ и СССС, организоваће 1. маја у Београду протестну шетњу под слоганом „Да плате устану, а млади остану“.